ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակներ է հղել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին և Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Նա ընդգծել է, որ 2020-ը Հայաստանի համար դժվար տարի էր ոչ միայն կորոնավիրուսի, այլև շատ ավելի ծանր՝ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ ու ուղիղ մասնակցությամբ իրականացված պատերազմի պատճառով։
«Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել, նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից»,-նշել է նա:
Հայաստանի նախագահը չափազանց կարևոր է համարել, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
Այս համատեքստում Սարգսյանը մատնանշել է ՄԻՊ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքը և փաստահավաք գործունեությունը, որը միջազգային ատյաններում մշտապես բարձրաձայնում է հայկական կողմի մտահոգությունների ու առկա խնդիրների մասին:
Նշելով, որ Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից՝ Հայաստանի նախագահը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին և Եվրոպայի խորհրդին, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և կազմակերպությանը՝ կոչ անելով միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան՝ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար:
Ներկայումս Ադրբեջանը մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ շարունակում է մերժել և խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին:

Президент Армении Армен Саркисян направил письма генеральному секретарю Совета Европы Марии Пейкинович Бурич и генсеку Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Хельге Марии Шмид, привлекать внимание международных партнеров к актуальной проблеме удерживания армянских военнопленных и мирных жителей в Азербайджане. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент подчеркнул, что 2020 год для Армении был трудным не только из-за эпидемии, но и намного тяжелее из-за войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября, и проводимой при активной поддержке и прямом участии Турции.
«Во время войны и после нее армянские военнослужащие и гражданские лица были взяты в плен, они подвергаются пыткам и бесчеловечному обращению со стороны Азербайджана», – отметил президент.
Подчеркнув, что сегодня обращение к гуманитарной ситуации в Арцахе является первоочередной задачей, и требуется срочное внимание международного сообщества, Саркисян счел чрезвычайно важным, чтобы обмен всех военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену, осуществлялся с применением принципа «все в обмен на всех», который игнорируется Азербайджаном.
Саркисян указал на осуществляемую омбудсменом Армении работу и деятельность по сбору фактов, который в международных инстанциях постоянно поднимает вопрос обеспокоенности армянской стороны и существующие проблемы.
Отметив, что Армения в вопросе скорейшего возвращения всех пленных ожидает содействия международных партнеров, президент Армении обратился к генсекам Совета Европы и ОБСЕ, призвав их в соответствии с международным гуманитарным правом предпринять все необходимые меры для обеспечения немедленного освобождения и безопасного возвращения военнопленных и гражданских лиц.
Азербайджан с грубым нарушением прав человека и международного гуманитарного права продолжает отказывать и препятствовать возвращению гражданских лиц и военнопленных. По данным армянской стороны, в Азербайджане удерживается более 200 армян.