Ադրբեջանցիներն Արցախի Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի հարակից իրենց դիրքից կրկին առաջ են եկել: Տեղեկությունը հայտնել է Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Հայկ Բախշիյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Այո, կրկին առաջ են եկել։ Այնքան են առաջ եկել, ինչքան երեկ հետ էին գնացել»,- ասել է Բախշիյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ տեղի ղեկավարությունը հետևողական է, այս պահին զբաղվում են այդ հարցով:
Նոր Ղազանչիի գյուղապետ Ռուսլան Առստամյանի խոսքով` այս պահին բանակցություններ են ընթանում ռուս խաղաղապահների և Պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Հիմա ադրբեջանցիների դիրքերը գտնվում են գյուղից մոտ 1.5 կմ հեռավորության վրա։
Ապրիլի 25-ի երեկոյան ադրբեջանցիները Մարտակերտի շրջանի Նոր Ղազանչի գյուղի վարչական տարածքին պատկանող իրենց դիրքից 370 մետր առաջ էին եկել:
Բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանցիներն ապրիլի 27–ի առավոտյան իրենց դիրքերը նույնչափ հետ էին տվել:

Азербайджанские ВС снова продвинулись в районе села Нор Казанчи в Мартакертском районе Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом сообщил глава района Айк Бахшиян, передает Sputnik Армения.
«Азербайджанцы опять продвинулись вперед. На то же расстояние, что и раньше», – сказал Бахшиян.
Карабахские власти занимаются этим вопросом.
По словам старосты села Нор Казанчи Руслана Арстамяна, прямо сейчас идут переговоры с участием российских миротворцев и представителей Армии обороны Карабаха. Он сообщил, что нынешние позиции азербайджанцев находятся от села на расстоянии чуть более полутора километра.
25 апреля ВС Азербайджана сдвинули свои позиции на 370 метров ближе к селу, тем самым оказавшись на армянской территории. Бахшиян сообщил об этом руководству Нагорного Карабаха, после чего армянская сторона вместе с российскими миротворцами провела переговоры с противником. В переговорах участвовал и сам глава общины.