Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի շարունակումը՝ Լեռնային Ղարաբաղում բանակցությունների միջոցով տևական քաղաքական կարգավորման հասնելու համար: Այս մասին ասվում է Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունում:
Պետքարտուղարը շեշտել է, որ հակամարտության կարգավորումը շահեկան կլինի տարածաշրջանում բոլորի համար, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։ Ալիևն ասել է, թե Բայդենի խոսքերը մտահոգությամբ են ընդունել Ադրբեջանում, քանի որ Թուրքիան Ադրբեջանի «մերձավոր բարեկամն ու դաշնակիցն է»։ Այդ մասին հայտնել է Ալիևի մամուլի ծառայությունը։
Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են երկկողմ գործընկերության հարցեր, մի շարք այլ թեմաներ:
Ավելի վաղ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, անդրադառնալով Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված վիճակին, հայտարարել է, որ շատ կարևոր հարցեր կան, որոնք պետք է լուծվեն, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։
Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի նախագահը պարբերաբար հայտարարում է, թե ղարաբաղյան խնդիրը լուծված է։

United States Secretary of State Antony J. Blinken has noted the importance of continuing efforts by the OSCE Minsk Group co-chairs in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in a phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev on Wednesday, April 28.
According to a statement from the Department of State, Secretary Blinken underscored the importance of respect for human rights and fundamental freedoms.
"The Secretary noted the importance of continuing efforts by the OSCE Minsk Group Co-Chairs to negotiate a lasting political settlement to the Nagorno-Karabakh conflict benefiting all people in the region," the statement reads.
Aliyev, meanwhile, "expressed concerns" over U.S. President Joe Biden's recognition of the Armenian Genocide, a press release from the Azerbaijani presidency reveals.