ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես կասեցրել է Ադրբեջանին զենք մատակարարելու արգելքը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երկարացրել է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման կասեցումը, որի արդյունքում թույլատրվում է ԱՄՆ ուղիղ օգնությունն Ադրբեջանին։ Այդ մասին ապրիլի 29-ին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են ԱՄՆ Պետդեպից։
Ապրիլի 28-ին Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում ասել էր, որ 907-րդ ուղղումը կասեցվել է նաև այս տարի։ Ալիևն այդ կապակցությամբ իր երախտագիտությունն էր հայտնել։
«ԱՄՆ-ն գնահատում է իր ռազմավարական գործակցությունն Ադրբեջանի հետ։ 1992թ․ ի վեր ԱՄՆ-ն ավելի քան $1.5 մլրդ օգնություն է տրամադրել Ադրբեջանին, այդ թվում՝ $6 մլն Covid-19-ի դեմ պայքարի համար, և գրեթե $10 մլն երկկողմ օգնություն 2020-ին»,-ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ գործող նախագահ Ջո Բայդենը, դեռևս լինելով նախագահի թեկնածու, 2020-ի հոկտեմբերի վերջին հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց, որոնք առանց այդ էլ արդեն շատ են տուժել և կարիք ունեն, որ իրենց օգնեն անվտանգության ապահովման գործում, լայնածավալ հումանիտար աղետ է սպառնում»։ Այնուհետև Բայդենն ասել էր, որ ԱՄՆ այդ ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է «ամբողջությամբ կատարի և չհրաժարվի «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման պահանջները կատարելուց՝ կասեցնելու համար ռազմական տեխնիկայի հոսքն Ադրբեջան»։

Госсекретарь США Энтони Блинкен продлил приостановку 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы», разрешающей прямую помощь от США правительству Азербайджана. Об этом 29 апреля сообщили PanARMENIAN.Net в Госдепе США.
28 апреля Блинкен в ходе телефонной беседы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым отметил, что 907-я поправка временно приостановлена и в этом году. Алиев выразил признательность в связи с этим.
«Соединенные Штаты ценят свое стратегическое партнерство с Азербайджаном. С 1992 года Соединенные Штаты предоставили Азербайджану более $1.5 млрд двусторонней помощи, в том числе более $6 млн в виде помощи, связанной с Covid-19, и почти $10 млн двусторонней помощи в 2020 году», – говорится в заявлении пресс-секретаря Госдепа США.
Однако, еще будучи кандидатом в президенты США, нынешний президент Джо Байден в конце октября 2020 года выступил с заявлением, в котором написал, что «крупномасштабная гуманитарная катастрофа надвигается на людей Нагорного Карабаха, которые уже слишком сильно пострадали и нуждаются, чтобы им помогли в защите их безопасност». Затем Байден сказал, что администрация прежнего президента США Дональда Трампа «должна полностью выполнять и не отказываться от требований раздела 907 «Акта в поддержку свободы», чтобы остановить поток военной техники в Азербайджан».