Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ՝ նշելով, որ վերջին երեք տարվա ընթացքում կառավարության հիմնական խնդիրն է եղել քաղաքացիներին խրախուսելը՝ աշխատելու, գործելու, իսկ հետագա քայլերն ուղղված են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու համար հնարավորություններ ստեղծելուն։
«Կորոնավիրուսի համավարակի ճգնաժամը, այնուհետև պատերազմը մեր առջև բացել են բազմաթիվ մարտահրավերներ ու խնդիրներ, որոնց լուծումը հնարավոր է միայն բոլորիս համատեղ ամենօրյա աշխատանքով, յուրաքանչյուրիս անհատական ջանքով, ստեղծագործական ներուժի լիարժեք իրացմամբ: 2020 թվականի ճգնաժամը ցույց տվեց բոլոր այն խնդիրները, որոնց լուծման ուղղությամբ մեր անկախությունից ի վեր թերացել ենք, դրանց ամենայն լրջությամբ չենք վերաբերվել՝ լինի օբյեկտիվ, թե սուբյեկտիվ պատճառներով:
Վերջին երեք տարիների ընթացքում մեր կառավարության հիմնական խնդիրն է եղել քաղաքացիներին խրախուսելը՝ աշխատելու, գործելու, տնտեսական գործունեություն ծավալելու, հավատալու սեփական ուժերին և հաջողությանը։ Կարծես դա սկսել էր արդյունք տալ, սակայն նախորդ տարվա ճգնաժամերը, ցավոք սրտի, խաթարեցին մեր առաջընթացն ու զարգացմանը միտված գործողությունները:
Մեր հետագա քայլերն ուղղված են լինելու յուրաքանչյուր քաղաքացու համար հնարավորություններ ստեղծելուն, քաղաքացիների կարողությունների զարգացմանը, կրթության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը, հմտությունների, գիտելիքների անընդհատ զարգացմանը: Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում է նաև աշխատողների իրավունքների պաշտպանությունը, և մենք այդ ուղղությամբ ևս իրականացնում ենք հետևողական քայլեր»,-ասվում է ուղերձում:
Փաշինյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդն աշխատող է, ստեղծարար, տաղանդավոր և իր անմնացորդ աշխատանքով կառուցելու է իր երազած հայրենիքը:
«Մենք պետք է բոլորով շարժվենք այդ նպատակի իրականացման ուղղությամբ, ուղղենք մեր մեջքը, հավատանք մեր ուժերին և մեր աշխատանքով կառուցենք ամուր, զարգացած, նորարարական և ապագային նայող պետություն: Այդ գործընթացը սկսվել է և հասնելու է իր նպատակակետին՝ ի հեճուկս ճգնաժամի, պատուհասած պատերազմի հետևանքով առաջացած խնդիրների ու դժվարությունների:
Հայաստանում ապագա կա, և այդ պայծառ ապագան կերտելու ենք եռանդուն ու ստեղծագործ աշխատանքով: Շնորհավոր Մայիսի 1 և կեցցե՛ ստեղծարար աշխատանքը»,-ասվում է Փաշինյանի ուղերձում:

Prime Minister Nikol Pashinyan issued a Labor Day Message on May 1, saying "we must straightening our back and build a strong, developed, innovative, forward-looking state."
"The Covid-19 crisis and the war triggered many challenges and problems, which cannot be tackled but through daily work, with the individual effort of each of us and a fully developed creative potential. The crisis of 2020 exposed the problems we had failed to address ever since independence as we did not take them seriously for objective or subjective reasons," the Prime Minister said.
"During the last three years, the main task of our government has been to encourage citizens to work, act, carry out economic activities, and to believe in their own strength and success. It seemed to bear fruit already, but last year’s emergencies unfortunately hampered our progress and development.
"Our further steps will be aimed at creating opportunities for our citizens to develop their individual capabilities, providing proper conditions for education, continued development of skills and knowledge. The protection of workers’ rights is a daily focus for the Government of Armenia, and we are taking steps in that direction."
Pashinyan said Armenians are hardworking, creative and talented people; they will build the homeland of their dream with hard work.
"We must all move towards materializing that goal, straightening our back; we must believe in our strength, build a strong, developed, innovative, forward-looking state through joint work. This process is underway and will reach its objective in spite of the crisis, the problems and difficulties caused by the war," he added.