Արցախում «ճգնաժամային» և «վառվող» խնդիրների լուծումը տրված է: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Աշխատանքի, սոցիալական ու միգրացիայի նախարար Մանե Թանդիլյանը Դիլիջանում, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կողմից կազմակերպված՝ «Գործընկերություն հանուն Արցախի» քննարկման ավարտից հետո։
«Արցախում գոյություն ունեցող բնակֆոնդն ամբողջապես զբաղված է։ Շեշտադրումը այժմ դնում ենք գյուղական համայնքների վրա, որպեսզի այնտեղ վերականգնենք լքված տները եւ բոլոր նրանք, ովքեր բնակվում էին գյուղական համայնքներում, վերադառնան բնակվելու»,-ասել է նա, գրում է «Հայկական ժամանակը»:
Նա հավելել է, որ հիմնական խնդիրն այսօր կացարանային հարցերն են, կան տարբեր ծրագրեր՝ խոսվում է մինչև 3 տարվա ընթացքում բոլոր տեղահանվածներին տներով ապահովելու մասին:
Ըստ Թանդիլյանի` Արցախի կառավարությունը ՀՀ կառավարության հետ համատեղ մի քանի ծրագիր է իրականացրել` առավելապես արագ, հրատապ աջակցություն ցուցաբերելու համար և ֆինանսական ուղիղ աջակցություն է հատկացրել արցախցիներին:
«Բնականաբար պարենային աջակցություն էլ է եղել, հագուստի, տաք իրերի, տաքացուցիչների, կահույքի, բայց պետք է նշենք, որ կառավարության շեշտադրումը եղել է ուղիղ ֆինանսական աջակցությունը և հենց այս պահին էլ գործում է 68 հազար դրամների ծրագիրը, որով 4 ամիս շարունակ արցախցիները, բացառությամբ 18-ից 63 տարեկան աշխատունակ տղամարդկանց, ստանալու են այդ աջակցությաունը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա գյուղում մեկնարկել են նոր թաղամասի կառուցման աշխատանքները։ Կարմիր շուկա համայնքում տեղահանվածների համար ավելի քան 100 բնակարան կկառուցվի:

«Критичные» и «горящие» проблемы в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) на сегодняшний день решены. Об этом заявила в беседе с журналистами заявила министр труда и социальных дел Арцаха Мане Тандилян.
«Основная проблема сегодня – это решение вопросов по обеспечению людей жильем. Есть разные программы и говорится о том, что все вынужденные переселенцы будут обеспечены жильем в течении трех лет. Существующий жилищный фонд полностью занят, мы уделяем особое внимание сельским общинам, восстанавливаем заброшенные дома, чтобы предоставить их тем вынужденным переселенцам, которые проживали в сельской местности», – сказала она.
По словам министра, ведутся активные строительные работы, пишет «Айкакан жаманак».
Тандилян отметила, что правительства Арцаха и Армении реализовали несколько программ по оказанию немедленной и неотложной помощи и предоставили прямую финансовую помощь.
«Конечно, было оказано продовольственное содействие, предоставлялась теплая одежда, обогреватели, мебель – все то, что потеряли граждане. Мы пытались доставить все партиями и по назначению, но упор был сделан на оказание прямой финансовой помощи.
Сейчас также продолжает действовать программа финансового содействия, в рамках которой вот уже 4 месяца выдаются 68,000 драмов. Средства предоставляются всем за исключением работоспособных мужчин в возрасте 18-63 лет», – сказала министр.
Ранее стало известно, что в общине Кармир Шука в Республике Арцах стартовало строительство нового квартала. В новом квартале будет более 100 квартир, которые предназначены для перемещенных лиц