Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ հատուկ նիստում, որին քննարկվում է վարչապետի ընտրության հարցը, անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցին, ասել է, որ այն ԼՂ կարգավորման շուրջ բանակցային բովանդակության նոր շերտեր բացելու լավ հնարավորություն է։
Ըստ Փաշինյանի, բանակցային բովանդակությունը փոխվել է 2015թ. աշնանը, 2016թ. ձմռանը։ Վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է բացահայտումներ անել, ապա թող «պատմի 2015 թ. աշնան և 2016 թ. ձմռան իրադարձությունների մասին»։
«Մերժվածը, խոսելով ԼՂ ապագա կարգավիճակի հստակեցման մասին, օգտագործել է «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչություն» հասկացությունը: Երբ տարիներ անց բանակցային փաստաթղթեը բացվեն, մենք կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որ ինքը մտահոգություն ունի ենթադրվող հանրաքվեի մասով, քանի որ պոտենցիալ հանրաքվեին ենթարդվում էր նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ ադրբեջանցիների մասնակցությունը»,-ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նա հավելել է, որ ԼՂ բնակիչ լինելու համար, պետք է այնտեղ բնակվել։ «Երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում։ Հարց՝ ԼՂ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչները որտե՞ղ պետք է բնակվեին։ Հուսով եմ՝ բոլորս հասակում ենք այս հարցի պատասխանը»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ կամ համապատասխան փաստաթղթեր։ «Կան բանակցությունների արձանագրություններ, որոնց հետ ես աշխատել եմ 2018թ-ին՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո»,- ասել է նա:

3 Май 2021 - 11:55 AMT
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян на внеочередном заседании Национального собрания по вопросу об избрании премьера, говоря об интервью третьего президента РА Сержа Саргсяна, сказал, что это хорошая возможность для открытия новых горизонтов переговоров по нагорно-карабахскому конфликту.
По словам Пашиняна, осенью 2015 года и зимой 2016 года содержание переговоров по Карабаху изменилось. Он отметил, что если Саргсян решил раскрыть некие подробности, то пусть «расскажет о событиях осени 2015-го и зимы 2016 года».
«Отвергнутый, говоря об уточнении будущего статуса Нагорного Карабаха, использовал фразу «население Нагорного Карабаха». Когда несколько лет спустя будут рассекречены документы о переговорах, мы узнаем, что Серж Саргсян написал письмо посредникам, в котором выразил обеспокоенность по поводу предполагаемого референдума, поскольку в потенциальном референдуме должны были участвовать азербайджанцы, проживающие в Нагорном Карабахе», – сказал Пашинян.
Он добавил, что для того, чтобы быть жителем Нагорного Карабаха, нужно там жить. «Когда я несколько месяцев назад говорил о Шуши, они сказали, что в переговорном процессе никогда не было такого вопроса. Вопрос: где должны были жить азербайджанские жители Нагорного Карабаха? Я надеюсь, что мы все понимаем ответ на этот вопрос», – сказал Пашинян.
Он добавил, что есть соответствующие документы. «Есть протоколы переговоров, с которыми я работал в 2018 году, после вступления в должность премьер-министра», – сказал он.