ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանն Ազգային անվտանգության ծառայությունում հարցաքննվել է, որից հետո նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՔՕ 306-րդ հոդվածի հատկանիշներով (պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելը):
Հակոբյանն ասել է, որ խոսքը պատերազմից հետո հրավիրված ասուլիսի ժամանակ իր հնչեցրած մտքերի մասին է, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Պատասխանելով հարցին, թե ընդունո՞ւմ է արդյոք առաջադրված մեղադրանքը՝ նա հայտնել է․ «Քննիչին ասել եմ»։
2020թ. նոյեմբերին Մովսես Հակոբյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը ձեռք է բերել ՍՈւ-30 ՍՄ, ԶՈւ 23-2, «Օսա-ԱԿ»-ներ, բայց դրանցից ոչ մեկը չի կրակել պատերազմի ընթացքում։ ՊՆ-ն հերքել էր այդ տեղեկությունները ու հայտարարել, որ դրանք պետական գաղտնիք են պարունակում։ Վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանն ասել էր, որ Հակոբյանի հայտարարություններով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները:

Бывшему начальнику Генерального штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковнику Мовсесу Акопяну предъявлено обсинение.
Акопян был допрошен в Службе национальной безопасности (СНБ) РА, после чего ему предъявили обвинение по статье 306 Уголовного кодекса Армении (разглашение государственной тайны), пишет Factor.am.
Мерой пресечения в отношении Акопяна избрана подписка о невыезде.
В ноябре 2020 года Мовсес Акопян объявил, что Армения приобрела СУ-30СМ, «Оса-АК», но из них не открывали огонь в ходе войны в Нагорном Карабахе. Министерство обороны опровергло эту информацию и заявило, что они содержат государственную тайну. Пресс-секретарь премьер-министра Мане Говоргян заявила, что заявлениями Мовсеса Акопяна должны заняться правоохранительные органы.