«Նորոգման աշխատանքների» քողի տակ ադրբեջանցիներն աղավաղում են հայկական հոգևոր մշակութային կարևորագույն արժեքներից մեկը՝ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Բազմաթիվ դեպքերով մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը վերաբերում հայկական մշակութային արժեքներին, և արդեն իսկ հասկանալի է, թե «վերանորոգման աշխատանքների» անվան տակ իրականում ինչ է արվում․ նպատակը հայկական ներկայությունն ու հետքը ոչնչացնելն է։
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից վարվել է Արցախում հայկական քրիստոնեական մշակույթը ալբանիզացնելու կամ այլ ազգերին վերագրելու պետական քաղաքականություն, որը բազմիցս քննադատության է արժանացել պատմաբանների և մշակութաբանների կողմից մի պարզ պատճառով, այդ փորձերը հիմնազուրկ են թե՛ պատմական ժամանակագրության, թե՛ մշակութային- ճարտարապետական առանձնահատկությունների տեսանկյունից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ եթե Ադրբեջանն իրոք հոգում է մշակութային արժեքների պահպանության մասին և «վերանորոգում» է այն, ապա մեծ հարց է առաջանում` ո՞րն է պատճառը, որ մինչ օրս չի թույլատրել, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի անկախ փորձագիտական խումբը ժամանի տարածաշրջան։
«Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակույթի նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի մասին մենք ամեն օր ենք բարձրաձայնում՝ միջազգային համապատասխան կառույցներին տեղեկացնելով կատարվողի մասին։ Սակայն հարցը քննադատություններից կամ կոչերից այն կողմ չի անցնում, այնինչ հստակ քայլեր են պետք։ Թողտվությունն ու անպատժելիություն են Ադրբեջանի սանձարձակ պահվածքի հիմնական պատճառները»,-ասվում Արցախի ՄԻՊ գրառման մեջ։

Azerbaijan has removed the domes of the iconic Ghazanchetsots Cathedral in the Nagorno-Karabakh city of Shushi, which came under the control of Baku during the war in fall 2020, pictures posted online reveal.
In the course of the military hostilities, Azerbaijani forces launched two targeted attacks on the church, causing considerable damage to one of the most important cultural heritage sites in Karabakh. However, that's apparently not enough.
Photos published on social media platforms first revealed that Azerbaijan has removed the angels and other integrals parts of the complex in Shushi, while recent images show scaffolding around the building and prove that the domes are gone too.
Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan said on Monday that the Azerbaijanis are destroying the site under the guise of "restoration". He added, however, that Azerbaijan cannot restore the cultural heritage of a nation, against which it has been spreading systemic hatred at the state level for years.
"If Azerbaijan really cares about the preservation of cultural values, "repairs" it, then why has իտ not allowed an independent UNESCO expert group to visit the region," Stepanyan noted.
"We raise the issue of vandalism against Armenian culture by Azerbaijan on a daily basis informing the relevant international organizations about what is happening. However, the issue does not go beyond criticism or calls, while clear steps are needed.