«Էրեբունի» օդանավակայանում վայրէջք կատարած ՌԴ զինված ուժերի ինքնաթիոռվ հայրենիք է վերադարձել ևս 3 ռազմագերի։
Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հայտնել են փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերի արդյունքում և միջազգային հանրության օրեցօր աճող ճնշման պայմաններում Ադրբեջանը վերադարձրել է երեք հայ ռազմագերների: Լիահույս ենք, որ այս գործընթացը կունենա իր տրամաբանական շարունակությունն ու շուտափույթ ավարտը», – նշվում է հայտարարությունում։
Sputnik-ի ադրբեջանական ծառայության հողորդմամբ, ազատ արձակվածներն են Ռոբերտ Վարդանյանը, Սամվել Շուխյանն և Սեյրան Թամրազյանը։
ՀՀ ԱԳՆ տվյալներով` Ադրբեջանում մոտ 200 հայ գերի է պահվում, ըստ իրավապաշտպանների` թիվը մոտ է 300-ի։ Մոտ 70-ը պատերազմից հետո վերադարձել է ՀՀ։

Three more Armenian prisoners of war were released from the Azerbaijani captivity on Tuesday, May 4, Armenpress reports citing Deputy Prime Minister Tigran Avinyan’s office.
The plane carrying the captives landed in Yerevan on Tuesday evening, hours after several media outlets and social media users began spreading information about their possible return.
According to a statement provided by Avinyan’s office, Azerbaijan returned the Armenian prisoners of war "thanks to the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairing countries, amid growing international pressure."
“We are hopeful that this process will have its logical continuation and will be settled soon,” the statement reads.
The move comes a day after it was revealed that 19 of the hundreds of Armenian civilians and servicemen, who were taken captive by Azerbaijan during and after military hostilities in Artsakh (Nagorno-Karabakh), have been tortured and killed.