Հայաստան ժամանող այն քաղաքացիները, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված լինելու հավաստագիր կունենան, ՊՇՌ թեստ չեն հանձնի։ Գործադիրի նիստում ներկայացվել է Կարանտինի մասին որոշման փոփոխությունների նախագիծը:
Ներկայացնելով նախագիծը՝ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ կորոնավիրուսի կանխարգելման նոր միջոցների ներդրումը հնարավորություն է տալիս վերանայելու սահմանափակումների շրջանակը։
«Այն քաղաքացիները, որոնք կունենան պատվաստման հավաստագիր, կամ «կանաչ անձնագիր», այսինքն՝ 2 դեղաչափ պատվաստանյութի ստացած կլինեն, ՀՀ ժամանելիս լրացուցիչ ՊՇՌ թեստ չեն հանձնի»,- ասել է նա։
Ըստ նախագծի՝ մինչև մեկ տարեկան երեխաների համար ՊՇՌ թեստավորման պահանջ այլևս չի ներկայացվի։
Ըստ նախարարի պաշտոնակատարի՝ ՊՇՌ հավաստագիրը և «կանաչ անձնագիրը» հավասարապես կգործեն որպես սահմանի հատման պահանջ:
Մի շարք երկրներ մուտքի համար արդեն իսկ պահանջում են կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստված լինելու փաստը հավաստող փաստաթուղթ՝ պատվաստման սերտիֆիկատ, մասնավորապես՝ Իսլանդիա, Իսրայել, Էստոնիա, Լեհաստան, Լիտվա, Սան Մարինո, Վրաստան, Ռումինիա, Սլովենիա, Նորվեգիա, Չեռնոգորիա: Մի շարք երկրներ էլ նախատեսում են կիրառել միջազգային ճանապարհորդների համար Covid-19-ի դեմ պատվաստումը հավաստող փաստաթղթի (վկայական) պահանջ, օրինակ՝ Դանիա, Շվեդիա, Հունգարիա, Հունաստան, Իսպանիա, Սերբիա։

Tourists will be required to show vaccine certificates when traveling to Armenia, according to a government decision approved on Thursday, May 6, CivilNet reports.
The document submitted by the Health Ministry says a lot of countries, including Iceland, Israel, Estonia, Poland, Lithuania, San Marino, Georgia, Romania, Slovenia, Norway, Montenegro, have already started to demand such certificates from travelers.
Many others like Denmark, Sweden, Hungary, Greece, Spain and Serbia are going to introduce the measure in the near future, the document added.
It was reported in late April that a yearlong ban on all but the most essential travel from the United States, and presumably other countries, to the European Union may be lifted soon, just in time for summer vacation. In an interview with The New York Times, Ursula von der Leyen, president of the European Commission, said she would put forward a policy proposal for the union’s 27 member states to accept visitors who have received E.U.-approved vaccines, paving the way for a reopening of travel.