Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Լատվիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունմանը՝ այն անվանելով քաղաքական պատճառներով պատմությունը վերաշարադրելու փորձ:
«Այդ անհաջող ու անօրինական որոշումը մերժում ենք ու դատապարտում: Խորհրդարանները պատմություն գրելու և արդարադատություն իրականացնելու մեխանիզմներ չեն»,- ասված է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ, գրում է Ermenihaber-ը:
«Այս նախաձեռնությունը հակասում է նաև 1948-ին ընդունված Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային, ինչպես նաև ՄԻԵԴ-ի կողմից 2013 և 2015 թթ-ին ընդունված որոշումներին (նկատի ունի թուրք ուլտրա ազգայնկան գործիչ Դողու Փերինչեքի գործով կայացված Շվեյցարիայի դեմ կայացված վճիռը-խմբ.), որոնք ցույց են տալիս 1915-ի իրադարձությունների վիճարկելի էությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Լատվիան պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Հրապարակել է Օսմանյան կայսրության ժամանաշրջանում իրականացված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Լատվիայի Սաեյմայի հայտարարությունը, որտեղ ասվում է, որ Սայեման հարգում է Հայոց ցեղասպանության բոլոր զոհերի հիշատակը և դատապարտում է այն հանցանքները, սպանդը և բռնի տեղահանությունը, որոնք իրագործվել են Օսմանյան իշխանությունների կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ։

МИД Турции осудил и назвал незаконной принятую 6 мая Сеймом Латвии декларацию с осуждением Геноцида армян в Османской империи. Об этом говорится в заявлении ведомства.
«Принятое сегодня латвийским парламентом решение о признании событий 1915 года в качестве «геноцида» является необоснованной попыткой переписать историю по политическим мотивам. Мы отвергаем и решительно осуждаем это незаконное решение», – заявил МИД, пишет ТАСС.
Ведомство заявило, что решение латвийских законодателей является свидетельством «приложения к этой теме двойных стандартов».
«Вместо того, чтобы идти на поводу у повестки определенных кругов, пытающихся посеять вражду, мы предлагаем латвийскому парламенту исправить эту ошибку и поддержать усилия, направленные на мирное сосуществование в регионе, особенно между турецким и армянским народами», – заявил МИД.
Сейм Латвии признал и осудил Геноцид армян. «За» проголосовали 58 из 100 депутатов Сейма Латвии.
«Сейм Латвии осуждает преступления, массовые убийства и насильственные депортации, совершенные властями Османской империи против армянского народа;