ԱՄՆ կոնգրեսական Քրիս Սմիթը, որն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին գործերի կոմիտեի ամենաբարձրաստիճան անդամն է, կոչ է արել առնվազն $50 մլն-ի օգնություն հատկացնել Արցախին՝ սննդային անվտանգության, բնակֆոնդի, բժշկության, ենթակռուցվածքների և ԱՀ այլ անհետաձգելի կարիքների համար։ Այդ մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
հասցեագրված նամակում Սմիթն ասել է, որ «2020-ի սեպտեմբերին ադրբեջանական ուժերը Թուրքիայի աջակցությամբ ավերիչ հարձակողական պատերազմ են սկսել վիճելի Լեռնային Ղարաբաղում, որը հանգեցրել է հազարավոր զոհերի, օթևանից է զրկել հազարավոր մարդկանց և ավերել է կենսական ենթակառուցվածքները»։
Սմիթը նաև վճռականորեն դատապարտել է «հավաստի հաղորդագրություններն այն մասին, որ Թուրքիան ֆինանսավորել է սիրիացի վարձկանների, որոնք կռվել են Արցախ ներխուժած Ադրբեջանի բանակի հետ» և հորդորել է առնվազն «500,000 հատկացնել պետքարտուղարին՝ Թուրքիայի դերակատարման մասին զեկույցի համար, որը պետքարտուղարը կներկայացնի Կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներին»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 65 անդամից կազմված երկկուսակցական խումբը միացել է հայկական հարցերով հանձնաժողովին` կոչ անելով ավելի քան 100 մլն դոլար ֆինանսական օգնություն հատկացնել Հայաստանին և Արցախին անցյալ տարվա թուրք-ադրբեջանական ավերիչ հարձակումներից հետո:

Конгрессмен Крис Смит – самый высокопоставленный член Комитета по иностранным делам Палаты представителей США – призвал выделить не менее $50 млн на продовольственную безопасность, жилье, медицинскую помощь, инфраструктуру и другие неотложные нужды в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике). Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
В письме, адресованном руководству подкомитета по предоставлению субсидий Палаты представителей, Смит отметил, что «в сентябре 2020 года азербайджанские силы при поддержке Турции начали разрушительную захватническую войну в спорном регионе Нагорного Карабаха, которая привела к тысячам жертв, лишила крова тысячи людей и разрушила жизненно важную инфраструктуру».
Смит также решительно осудил «достоверные сообщения о том, что Турция финансировала наемников из Сирийской национальной армии для борьбы вместе с азербайджанской армией, вторгшейся в Арцах», призвав своих коллег по Конгрессу выделить «не менее 500,000 долларов государственному секретарю для отчета о роли Турции в недавнем нападении на Арцах, который государственный секретарь представит соответствующим комитетам Конгресса».
Ранее более 65 членов Палаты представителей США из обеих партий присоединились к посланию Армянской группы Конгресса с призывом выделить помощь в размере более $100 млн Армении и Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике), пострадавшим от агрессии Азербайджана и Турции.