Մայիսի 10-ին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում երկրորդ անգամ կքննարկվի վարչապետի պաշտունում կառավարության ղեկավարի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի ընտրության հարցը։ Նիստն աշխատանքը կսկսի ժամը 12:00-ին։
Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել էր «Իմ քայլը» խմբակցությունը։
Մայիսի 3-ին Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց վարչապետի պաշտոնում՝ 1 կողմ, 3 դեմ, 75 ձայների հարաբեկացությամբ։
Ապրիլի 25-ին Փաշինյանը հրաժարական է տվել վարչապետի պաշտոնից և հայտարարել հունիսի 20-ին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Նա, սակայն, շարունակում է կատարել վարչապետի լիազորությունները որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Կառավարությունը նույնպես հրաժարական է ներկայացրել, բայց, անդամները շարունակում են կատարել լիազորությունները։ Եթե ԱԺ-ն 2 անգամ վարչապետ չընտրի, կլուծարվի: Մայիսի 3-ին ԱԺ-ն առաջին անգամ չընտեց վարչապետ։

Национальное собрание Армении 10 мая во второй раз обсудит вопрос избрания премьер-министра.
В соответствии с ч.3 и 6 ст.140 конституционного закона «Об уставе парламента», вопрос избрания премьер-министра Армении будет обсужден на созываемом силой закона специальном заседании парламента республики.
Это станет вторым этапом голосования, первый прошел 3 мая, на нем исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян не был избран в качестве главы армянского правительства. Против избрания Пашиняна проголосовали 3 депутата, 75 – воздержались, за премьерство Пашиняна проголосовал 1 депутат.