2021-ի մայիսի 3-9-ն ընկած ժամանակահատվածում զոհված զինծառայողների աճյունների որոնման ուղղությամբ ԱԻ պետական ծառայության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման փրկարարներն որոնումներ չեն իրականացրել:
Զինադադարից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից հայտնաբերվել և տարհանվել է 1553 աճյուն:
Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում նկատվել է զենք-զինամթերքի հայտնաբերման կանչերի աճ: Մայիսի 3-9-ն հայտնաբերվել է 212 պայթուցիչ, հակատանկային 3 և թնդանոթի 190 արկ, կասետային 49 հրթիռ, 3 հատ ավիառումբ:
ԱԻՊԾ սակրավորները, ՌԴ ԱԻՆ գործընկերները, «Հումանիտար ականազերծման կենտրոն» հիմնադրամը և The Halo Trust ականազերծող կազմակերպությունը շարունակում են Արցախն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանքները:

10 Май 2021 - 14:19 AMT
1553 тела погибших армянских военнослужащих и гражданских лиц были обнаружены и эвакуированы после прекращения огня в Нагорном Карабахе с территорий, перешедших под контроль Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба Госслужбы по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Сообщается, что в ходе первой неделе мая спасатели из спецподразделения быстрого реагирования не совершили выход для поиска тел погибших военнослужащих.
Отмечается, также, что за семь дней было обнаружено 212 взрывчатых веществ, 190 противотанковых и 3 пушечных снаряда, 49 кассетных ракет, 3 авиабомбы.