Ադրբեջանը շարունակում է վանդալիզմի իր քաղաքականությունը՝ ոչնչացնելով Արցախի օկուպացված տարածքներում հայկական գերեզմաններն ու գերեզմանաքարերը՝ օգտագործելով դրանք որպես շինանյութ ճանապարհների կառուցման նպատակով։ Այդ ասել է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի իրականացրած և իրականացվող հանցագործությունները չպետք է անպատիժ մնան։
Նրա խոսքով՝ հայկական գերեզմանների ոչնչացումը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում հայ ժողովրդի, նրա ստեղծած արժեքների և հիշողության նկատմամբ Ադրբեջանի ղեկավարության և հասարակության համատարած ատելությունն ու անարգանքը, գրում է Արցախպրեսը։
«Նրանց այս գործելաոճը մեզ համար նորություն չէ, մենք բազմիցս ականատես ենք եղել Ադրբեջանի վայրագություններին՝ ուղղված Արցախի տարածքում հայ ժողովրդի կյանքի, սեփականության, պատմական արժեքների և հիշողության դեմ։ Ադրբեջանի հանցագործ վարքագծի նպատակը հստակ է․ ոչնչացնել օկուպացված տարածքներում հայության բազմադարյա գոյության մասին վկայող ցանկացած հետք ու ապացույց։
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի սովորույթային նորմերով սահմանվում է, որ հակամարտող կողմերը պետք է հարգանք ցուցաբերեն իրենց վերահսկողության տակ հայտնված գերեզմանների նկատմամբ, պետք է տարբերակիչ նշաններով առանձնացնեն գերեզմանավայրերն ու ապահովեն դրանց պահպանումը։ Հայկական գերեզմանների պղծմամբ ու ոչնչացմամբ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն սովորութային իրավունքի նորմերը, այլ նաև անձի արժանապատվության, անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքը»,-ասել է նա։
ՄԻՊ-ը շեշտել է, որ Ադրբեջանին պետք է ստիպել կատարելու իր միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները, և այդ հարցում միջազգային կազմակերպություններն ունեն առաջնային պարտավորություն և առաքելություն։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի իշխանությունները գերեզմանաքարերն օգտագործում են դեպի Շուշի ճանապարհի շինարարության համար։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։ «Նրանք Հադրութից ճանապարհ են կառուցում Քարին Տակով և այնտեղից՝ Շուշի։ Մեծ ճանապարհ են կառուցում, 40 մետր լայնությամբ»,-ասել է նա։

11 Май 2021 - 14:03 AMT
Азербайджан продолжает вести политику вандализма, уничтожая армянские могилы на оккупированных территориях, используя надгробные плиты в качестве строительного материала для прокладки дорог. Об этом заявил защитник прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Гегам Степанян.
Ранее глава МИД Нагорного Карабаха Давид Бабаян сообщил, что власти Азербайджана используют могильные плиты с армянского кладбища для строительства дороги. Они строят дороги из Гадрута через Каринтак и оттуда в Шуши.
По его словам, уничтожение армянских могил еще раз свидетельствует о широко распространенной ненависти и неуважении азербайджанского руководства и общества к армянскому народу, его памяти и созданным им ценностям.
«Их поведение не ново для нас, мы много раз были свидетелями зверств азербайджанцев против жизни, имущества, исторических ценностей и памяти армянского народа на территории Арцаха. Цель преступного поведения Азербайджана ясна – уничтожить любые следы и доказательства многовекового существования армян на оккупированных Баку территориях», – отметил омбудсмен.
Он добавил, что обычные нормы международного гуманитарного права предусматривают, что конфликтующие стороны должны проявлять уважение к могилам, находящимся под их контролем, должны разделять кладбища отличительными знаками и обеспечивать их сохранность. Оскверняя и разрушая армянские кладбища, Азербайджан грубо нарушает не только нормы обычного права, но и права на уважение достоинства, личной и семейной жизни, подчеркнул Степанян.
«Азербайджан надо вынудить выполнить свои международные обязательства, и в этом прямая ответственность и миссия международных организаций. Совершенные Баку преступления не должны оставаться безнаказанными, международное сообщество должно это осознавать», – заключил он.