ՄԻՊ Արման Թաթոյանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն ելույթները, որոնք հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության վկայություն են, պաշտոնական նամակով ուղարկել է ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտե, ԵԽ-ի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ հանձնաժողով, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային մի շարք այլ մարմինների: Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Այս անգամ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի 2021թ. ապրիլ ամսվա ելույթներին:
«Ուղարկված ելույթներում Ադրբեջանի նախագահը խոսում է ուժի ու սպառնալիքի լեզվով, օգտագործում է այնպիսի բառեր, որոնք նսեմացնում են ամբողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի ամբողջ բնակչության արժանապատվությունը, ահաբեկող բնույթի են, լարվածություն են առաջացնում հայկական հասարակությունում, և իր ելույթներով նա ընդգծում է ադրբեջանական ժողովրդի առավելությունները»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած այս գործընթացը լինելու է շարունակական. Ադրբեջանի նախագահի ելույթներն ու ուղերձները ենթարկվում են հատուկ մոնիթորինգի:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի նպատակն է ցույց տալ ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան բնույթի քաղաքականությունը, որը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների պատճառ է, նոր դաժանությունների լուրջ սպառնալիք և վտանգում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը։

Armenia's Human Rights Defender Arman Tatoyan has collected speeches by the Azerbaijani President as evidence of the country's policy of Armenophobia and hostility and sent them to the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, the European Commission against Racism and Intolerance, the UN and the Council of Europe Commissioners for Human Rights and a number of other international agencies.
In his multiple speeches, Tatoyan said, the Azeri leader speaks in the language of force and threat, uses words that demean the dignity of the entire Armenian nation, the entire population of Armenia and Artsakh, makes intimidating remarks that cause tension in the Armenian society.
The Human Rights Defender said the initiative will be continued in the future as his team is monitoring the Azerbaijani President's speeches.
Degrading attitude towards Armenians was also manifested during and after the hostilities in Karabakh. Dozens of videos of Azeri troops cutting the throats and ears of Armenians have been spreading online since the final days of the war.