ՄԻՊ Արման Թաթոյանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն ելույթները, որոնք հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության վկայություն են, պաշտոնական նամակով ուղարկել է ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտե, ԵԽ-ի Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ հանձնաժողով, ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային մի շարք այլ մարմինների: Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Այս անգամ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի նախագահի 2021թ. ապրիլ ամսվա ելույթներին:
«Ուղարկված ելույթներում Ադրբեջանի նախագահը խոսում է ուժի ու սպառնալիքի լեզվով, օգտագործում է այնպիսի բառեր, որոնք նսեմացնում են ամբողջ հայ ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի ամբողջ բնակչության արժանապատվությունը, ահաբեկող բնույթի են, լարվածություն են առաջացնում հայկական հասարակությունում, և իր ելույթներով նա ընդգծում է ադրբեջանական ժողովրդի առավելությունները»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնած այս գործընթացը լինելու է շարունակական. Ադրբեջանի նախագահի ելույթներն ու ուղերձները ենթարկվում են հատուկ մոնիթորինգի:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի նպատակն է ցույց տալ ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան բնույթի քաղաքականությունը, որը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների պատճառ է, նոր դաժանությունների լուրջ սպառնալիք և վտանգում է խաղաղությունն ու անվտանգությունը։

Омбудсмен Армении Арман Татоян официальным письмом отправил выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева, свидетельствующие об армянофобии и политике враждебности, в Комитет ООН по ликвидации рассовой дискриминации, в Комиссию ЕС по борьбе с расизмом и нетерпимостью, комиссарам ООН и ЕС по правам человека и в ряд других международных органов. Об этом сообщил сам Татоян.
«В этот раз речь идет о выступлениях азербайджанского президента в апреле 2021 года. В отосланных выступлениях лидер Азербайджана говорит языком силы и угроз, использует слова, унижающие достоинство армянского народа, всего населения Армении и Арцаха, эти выступления носят запугивающий характер, создают напряженность в армянском обществе, и этими выступлениями он подчеркивает преимущества азербайджанского народа», – отметил Татоян.
Инициированный защитником прав человека РА данный процесс будет последовательным, выступления и послания азербайджанского президента подвергаются специальному мониторингу.
«Цель ЗПЧ Армении – показать геноцидальную политику азербайджанских властей, являющуюся причиной грубого нарушения прав человека, серьезной угрозой новой жестокости, а также ставит под угрозу мир и безопасность», – заявил Татоян.
Алиев неоднократно в своих выступлениях оскорблял Армению и армянский народ, а также угрожал РА. Подобные высказывания Алиев позволял себе не только в апреле, но и прежде. Политика армянофобии усилилась особенно перед началом войны в Нагорном Карабахе и после нее.