ՀՀ ԱԳՆ-ն խորը մտահոգություն է հայտնել Երուսաղեմում շարունակվող բախումների կապակցությամբ և զսպվածության կոչ արել:
«Խորապես մտահոգված ենք Երուսաղեմում շարունակվող բախումների կապակցությամբ։ Կոչ ենք անում ներգրավված բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել` նվազեցնելու լարվածությունը և կանխելու քաղաքացիական անձանց շրջանում հետագա զոհերը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Մայիսի լույս 11-ի գիշերը մոտ 200 հրթիռ է արձակվել Գազայի հատվածից Իսրայելի ուղղությամբ։Ի պատասխան իսրայելցի զինվորականները հարվածներ են հասցրել Գազայի հատվածի մոտ 130 թիրախի։
Հրթիռակոծումներն իրականացվում են Արևելյան Երուսաղեմում լարվածության աճին զուգահեռ, որտեղ բախումներ են ընթանում իսրայելցի ոստիկանների և պաղեստինցիների միջև։ Մայիսի 7-ին Տաճարի լեռան վրա և Շեյխ Ջարրահ թաղամասում, ըստ Իսրայելի դատարանի որոշման, իրականացվում էր պաղեստինցի արաբների մի քանի ընտանիքի արտաբնակեցում։ Այդ կապակցությամբ բախումներ և բողոքներ սկսվեցին։

Министерство иностранных дел Армении выразило обеспокоенность продолжающимися столкновениями в Иерусалиме. Об этом говорится в заявлении МИД РА.
«Мы глубоко обеспокоены продолжающимися столкновениями в Иерусалиме. Мы призываем все заинтересованные стороны проявить сдержанность, чтобы снизить напряженность и предотвратить дальнейшие жертвы среди мирного населения», – говорится в заявлении.
В ночь на 11 мая около 200 ракет было выпущено из сектора Газа по территории Израиля. В ответ израильские военные нанесли удары примерно по 130 целям в секторе Газа.
10 мая Израиль нанес удар в ответ на очередной пуск ракет из сектора Газа. Ракетные обстрелы происходят на фоне возросшей напряженности в Восточном Иерусалиме, где происходят столкновения израильских полицейских с палестинцами. 7 мая возле Храмовой горы и в квартале Шейх Джаррах согласно решению израильского суда проводилось выселение арабских семей. В связи с этим в районе начались протесты и столкновения.