ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ՝ տեղեկացնելով նրան Հայաստանի պետական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի մասին։
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը նշել է ադրբեջանական կողմից նման սադրանքների հրահրման անթույլատրելիությունը, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարումը և իրադրության սրումը կանխարգելող քայլերի համադրումը:
Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Իշխանասարի հատվածում թշնամին պետական սահմանը անցել է և ևս 3 կիլոմետր առաջ եկել դեպի Վերիշեն բնակավայր ու հարյուրներով շարված են։

Acting Armenian Foreign Minister Ara Aivazian spoke to Russian Foreign Minister Sergei Lavrov over the phone on Wednesday, May 12.
Aivazian informed his Russian counterpart about the recent unrest on the border between Armenia and Azerbaijan and stressed the unacceptability of Azerbaijan's provocations.
According to a press release from the Armenian side, the two foreign policy chiefs noted the importance of remaining committed to previously reached agreements in order to ensure the security and stability and taking preventive steps that could destabilize the situation in the region.
As reported earlier, Azerbaijani forces attempted to advance into the southern Armenian province of Syunik. According to the Armenian Defense Ministry, negotiations are currently underway.