ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ՝ տեղեկացնելով նրան Հայաստանի պետական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի մասին։
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը նշել է ադրբեջանական կողմից նման սադրանքների հրահրման անթույլատրելիությունը, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարումը և իրադրության սրումը կանխարգելող քայլերի համադրումը:
Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Իշխանասարի հատվածում թշնամին պետական սահմանը անցել է և ևս 3 կիլոմետր առաջ եկել դեպի Վերիշեն բնակավայր ու հարյուրներով շարված են։

12 Май 2021 - 14:48 AMT
12 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Айвазян проинформировал своего коллегу о недавнем инциденте на государственной границе Армении, отметив недопустимость подобных провокаций со стороны Азербайджана.
Ранее пресс-служба Минобороны Армении сообщила, что азербайджанские ВС утром 12 мая на одном из пограничных участков Сюникской области Армении пытались вести некоторые работы. После действий, предпринятых армянскими подразделениями, азербайджанские военные прекратили эти работы. На данный момент ведутся переговоры по урегулированию сложившейся ситуации.
Стороны подчеркнули важность полной реализации достигнутых договоренностей по региональной безопасности и стабильности и координации шагов для предотвращения эскалации ситуации.