ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը ՀՀ Սյունիքի մարզ ադրբեջանական ուժերի ներխուժման կապակցությամբ դիմել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին։ Այդ մասին նրա գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ես խորապես մտահոգված եմ վերջին հաղորդագրություններով այն մասին, որ ադրբեջանական զորքերն անցել են Հայաստանի տարածք: Եթե ճիշտ է, սա ևս մեկ վտանգավոր և սադրիչ գործողություն է, որը կարող է հանգեցնել նոր զոհերի: Ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ն գիտակցի, որ մեր քաղաքականությունը խրախուսել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին գնալ ռազմական սրման՝ հերթական պատերազմի վտանգ առաջացնելով», – ասվում է կոնգրեսականի գրառման մեջ։
Շիֆը նշել է, որ կապ է հաստատել Բայդենի վարչակազմի հետ և կոչ արել ավելի ակտիվ լինել ԵԱՀԿ ՄԽ միջոցով։
«Ըստ հաղորդագրությունների, Բաքուն ձեռնարկում է այս գործողությունները Պետդեպի որոշումից մի քանի օր անց, որով անհիմն կասեցվեց 907 ուղղման՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցության արգելքը։
Մենք չպետք է ռազմական ֆինանսավորում տրամադրենք Ադրբեջանին, որը սովորաբար խախտում է մարդու իրավունքները և ոտնահարում իր հարևանների ինքնիշխանությունը»,- ասվում է կոնգրեսականի գրառման մեջ։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ մայիսի 12-ի ուշ երեկոյան տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ քննարկվել են Սյունիքի մարզի Սև լիճ> տեղանքում ստեղծված իրավիճակը և հետագա քայլերը: Փաշինյանը վիճակը նախաճգնաժամային է որակել, եթե ոչ ճգնաժամային, և ասել, որ ՀՀ-ն չի կարող դա հանդուրժել։

Конгрессмен США Адам Шифф прокомментировал вторжение вооруженных сил Азербайджана в Армению и сообщил, что обратился в администрацию президента США Джо Байдена.
«Вызывают глубокую обеспокоенность последние сообщения, согласно которым азербайджанские войска вторглись на территорию Армении. Если это правда, то это еще одно опасное и провокационное действие, которое может привести к дальнейшей гибели людей. США пора признать, что наша политика поощрила президента Азербайджана Ильхама Алиева к военной эскалации, угрожая новой войной.
Пообщался с администрацией Байдена и призвал их активнее вовлечься в работу Минской группы ОБСЕ, что сейчас важнее, чем когда-либо», – заявил Шифф.
«Согласно сообщениям, Азербайджан предпринимает эти действия спустя несколько дней после того, как Госдеп США необоснованно отказался от ограничений по 907-й поправке – в вопросе предоставления прямой помощи Азербайджану. Мы не должны предоставлять военного финансирования народу, который, как правило, занимается нарушениями прав человека и нарушает суверенитет соседей», – подчеркнул конгрессмен.
Ранее госсекретарь Энтони Блинкен сообщил, что США отказались от ограничений по 907-й поправке к «Акту в поддержку Свободы», которая предполагает санкции в отношении страны, вопреки международным нормам осуществляющей транспортную и экономическую блокаду Армении и Карабаха. Это означает, что Азербайджан может рассчитывать на получение американской помощи.