Կառավարության նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Սյունիքում ստեղծված իրավիճակին, հայտարարել է, որ դրան պետք է շատ լուրջ վերաբերվել, քանի որ գործ ունենք ճգնաժամի հետ, որը հետագա զարգացման մի քանի սցենար կարող է ունենալ։
«Մայիսի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինուժը սադրիչ գործողություն է իրականացրել և հատել է ՀՀ պետական սահմանը Սև լճի հատվածում։ Երեկվանից իրադրության էական փոփոխություն չի եղել և իրադրությունը շարունակում է մնալ նույնը՝ Սև լճի մերձակայքում կան ադրբեջանցի զինվորներ, նաև մեծ թվով մեր զինվորների ներկայություն կա»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ իրավիճակը ռազմական սրացման չի հասել, փոխհրաձգություն և բախում չկա։
Նա նշել է, որ տեղի ունեցածը նախապես ծրագրված սադրանք է եղել, որովհետև ադրբեջանցիներն իրենց հետ ունեն ակնհայտ կեղծված քարտեզներ, որով ուզում են հիմնավորել, թե իրենք գտնվում են Ադրբեջանի սահմաններից ներս:
Առանձին քննարկման խնդիր է, թե ինչպես են ադրբեջանցիները միջդիրքային տարածքներով հասել Սև լիճ։
Փաշինյանը նշել է, որ այս իրավիճակին պետք է շատ լուրջ վերաբերվել, քանի որ «գործ ունենք ճգնաժամի հետ», որը հետագա զարգացման մի քանի սցենար կարող է ունենալ։ Մեր խնդիրն է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հետ քաշվեն ելման դիրքեր, և ՀՀ ինքնիշխան տարածքն անձեռնմխելի մնա։
Փաշինյանը հայտարարել է նաև, որ տեղում ընթանում է աշխատանք, կառավարության նիստից հետո կլինի ԱԽ նիստ և կկայացվեն անհրաժեշտ որոշումներ։
Փաշինյանի գլխավորությամբ մայիսի 12-ի ուշ երեկոյան տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, քննարկվել են Սյունիքի մարզի Սև լիճ տեղանքում ստեղծված իրավիճակը և հետագա քայլերը: Փաշինյանը վիճակը նախաճգնաժամային է որակել, եթե ոչ ճգնաժամային, և ասել, որ ՀՀ-ն չի կարող դա հանդուրժել։

Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said on Thursday, May 13 that there are no significant changes around Sev Lake in the Syunik province of Armenia. He said Azerbaijani servicemen continue to remain there, describing the situation as "critical".
Pashinyan said the situation can have several development scenarios, and that it should be taken seriously, but failed to mention what some of the possible scenarios could be.
The acting head of the Armenian government noted that Azerbaijan has prepared for the provocation in advance as the Azeri troops are carrying "fake maps".
"The situation must be taken very seriously, we are dealing with a crisis. Our task is to ensure the inviolability of the sovereign territory of Armenia, the Azerbaijani Armed Forces must retreat to their original positions. We must act decisively," he added.
Pashinyan confirmed earlier that the Azerbaijani military has indeed advanced 3.5km into the southern Armenian province of Syunik. He said the Azeris were trying to surround and siege Sev Lake, which lies on the border between the countries but is predominantly a part of Armenia.