ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովի ելույթից հետո, հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի և ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ։
«ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են իրավիճակի զարգացմանը ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում։ Ըստ իրավիճակի զարգացման, անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթներով նախատեսված գործողություններ կձեռնարկվեն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ մայիսի 13-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը մանրամասն ներկայացրել է Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։
«Ըստ հայկական կողմի, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտել են սահմանը և մի քանի կիլոմետրով խորացել դեպի հայկական տարածք»,-ասվում է ՀԱՊԿ հաղորդագրության մեջ։
Բիյագովը նշել է, որ Ադրբեջանի սադրանքն ուղղակի ոտնձգություն է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ և լրջագույն սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը:

The Collective Security Treaty Organization will take measures, if necessary, depending on how the situation with Azerbaijan's crossing into Armenian soil develops, according to a statement from the CSTO.
CSTO Secretary General Stanislav Zas discussed the matter with Acting Minister of Defense of Armenia Vagharshak Harutyunyan and Acting Minister of Foreign Affairs Ara Aivazian.
"The CSTO is closely following the development of the situation in the border regions of the Syunik province of Armenia. As the situation develops, if necessary, measures will be taken under the provisions of the Collective Security Treaty and the CSTO Charter," the statement said.
The Permanent Representative of Armenia to the CSTO Viktor Biyagov earlier provided details about Azerbaijan's provocation in Armenia's Syunik province to the organization. He stressed that if Azerbaijan fails to withdraw its troops from the Armenian soil within reasonable time frames, the responsibility for escalation will rest with Baku.