ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովի ելույթից հետո, հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի և ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ։
«ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են իրավիճակի զարգացմանը ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում։ Ըստ իրավիճակի զարգացման, անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթներով նախատեսված գործողություններ կձեռնարկվեն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ մայիսի 13-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովը մանրամասն ներկայացրել է Սյունիքի մարզի տարածքում ադրբեջանական կողմի հրահրած սադրիչ գործողությունները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրադրությունը։
«Ըստ հայկական կողմի, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտել են սահմանը և մի քանի կիլոմետրով խորացել դեպի հայկական տարածք»,-ասվում է ՀԱՊԿ հաղորդագրության մեջ։
Բիյագովը նշել է, որ Ադրբեջանի սադրանքն ուղղակի ոտնձգություն է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ և լրջագույն սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը:

13 Май 2021 - 14:07 AMT
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) примет меры, предусмотренные положениями ОДКБ, для защиты границ Армении в случае необходимости. Об этом говорится в сообщении ОДКБ.
Постоянный и полномочный представитель Республики Армения при ОДКБ Виктор Биягов в ходе заседания Постоянного совета ОДКБ 13 мая подробно представил провокационные действия азербайджанской стороны на территории Сюникской области РА 12 мая и сложившуюся в результате этого ситуацию.
Отмечается, что генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась обсудил по телефону складывающуюся ситуацию с и.о. министра обороны Армении Вагаршаком Арутюняном и и.о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
«В ОДКБ внимательно следят за развитием обстановки в приграничных районах Сюникской области Армении. По мере развития ситуации в случае необходимости будут предприняты действия, предусмотренные положениями Договора о коллективной безопасности и Устава ОДКБ», – говорится в сообщении.