Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։
Երկու դեպքում էլ ՀՀ զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում առաջխաղացումը կասեցվել է, ադրբեջանական կողմին պահանջ է ներկայացվել տարածքն անհապաղ լքելու և իրենց ելման դիրքեր վերադառնալու վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որպես բացահայտ սադրանք է որակում Ադրբեջանի կողմից մայիսի 12-ից ձեռնարկված այս գործողությունները և, անկանխատեսելի զարգացումներից խուսափելու համար, այդ երկրի զինված ուժերից պահանջում անհապաղ վերադառնալ ելման դիրքեր և ձեռնպահ մնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններից։

The Azerbaijani military on Thursday, May 13 committed more border violations against Armenia, trying to advance near Vardenis (Gegharkunik province) and Sisian (Syunik province).
The new round of provocations was, again, committed under the guise of "border demarcation activity", the Armenian Defense Ministry said.
Both in Sisian and Vardenis, the Armenian Armed Forces managed to stop the Azerbaijanis' advance, demanding that they leave the territory immediately and return to their original positions.
"The Ministry of Defense of the Republic of Armenia considers the actions taken by Azerbaijan since May 12 as overt provocation and, in order to avoid unpredictable developments, demands that the armed forces of that country return to their original positions immediately and refrain from encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia," the statement reads.