Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Փաշինյանը ՌԴ նախագահին տեղեկացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ Սյունիքի մարզ ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին:
Նշվում է, որ Պուտինն անթույլատրելի է համարել հետագա էսկալացիան և իրավիճակի արագ կայունացման ու 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման հույս հայտնել:
Ռուսական կողմը վերահաստատել է ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու իր տրամադրվածությունը` տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս իրավիճակի լուծումը պետք է արտահայտվի ադրբեջանական զորքերի՝ ելման դիրքեր հետ վերադարձով, տեղեկացնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
Կրեմլի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ, շարունակվել է ԼՂ շուրջ իրավիճակի քննարկումը։
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին միջադեպի շուրջ կարծիքների փոխանական ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է նոյեմբերի 10-ի և նոյեմբերի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների անշեղ իրագործումը, առաջին հերթին՝ հրադադարի խստիվ պահպանման մասով։
Ռուսական կողմը հաստատել է ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու և Երևանի ու Բաքվի միջև սերտ կապերի ապահովման տրամադրվածությունը՝ ելնելով տարածաշրջանում կայունության ապահովման շահերից»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել ՌԴ նախագահին, արտահայտվել կառուցողական երկխոսության և գործակցության օգտին, որպեսզի բոլոր ծագող հարցերը լուծվեն խաղաղ, քաղաքական և դիվանագիտակն միջոցներով։

И. о. премьер-министра Армении Никол Пашинян провел телефонную беседу с президентом РФ Владимиром Путиным. Как сообщает пресс-служба правительства РА, Пашинян проинформировал президента России о ситуации, создавшейся в результате вторжения вооруженных сил Азербайджана на территорию Сюникской области суверенной Армении.
Путин дальнейшую эскалацию посчитал недопустимой, выразил надежду на скорейшую стабилизацию ситуации.
«В ходе обмена мнениями по поводу недавнего инцидента на армяно-азербайджанской границе Владимир Путин акцентировал необходимость строгого выполнения всех положений заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, прежде всего в части неукоснительного соблюдения режима прекращения огня», – говорится в сообщении Кремля.
«Собеседники сошлись во мнении, что выход из сложившейся ситуации должен выражаться в возвращении азербайджанских войск на исходные позиции», – сообщает пресс-служба правительства РА.
Пашинян также проинформировал Путина о том, что он поручил официально обратиться в ОДКБ для начала консультаций в соответствии со статьей 2 Протоколов к Договору о коллективной безопасности.
Отмечается, что продолжено обсуждение ситуации вокруг Нагорного Карабаха. С российской стороны подтвержден настрой на продолжение активных посреднических усилий и поддержание плотных контактов с Ереваном и Баку в интересах обеспечения стабильности в регионе.
Пашинян высказался в пользу конструктивного диалога и взаимодействия – с тем, чтобы все возникающие проблемы разрешались исключительно мирными, политико-дипломатическими средствами.
Были также затронуты вопросы восстановления экономических и транспортно-логистических связей на Южном Кавказе. Условлено о дальнейших контактах на различных уровнях.