Կայացել է ՀՀ և ՌԴ ԱԽ քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանի և Նիկոլայ Պատրուշևի հեռախոսազրույցը, որի առանցքային թեման հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակն էր: Կողմերը փոխանակել են մտքեր և քննարկել խնդրի լուծման հնարավոր տարբերակները:
Հեռախոսազրույցի սկզբում Գրիգորյանը ներկայացնելով ստեղծված իրավիճակը, ընդգծել է, որ Հայաստանը սա դիտարկում է որպես Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ոտնձգություն, և որ ՀՀ համար դա անընդունելի է, հետևաբար՝ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները պետք է թողնեն այդ տարածքները և վերադառնան ելման դիրքեր:
Իր խոսքում Գրիգորյանը նաև ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմի հավակնությունները անհիմն են, և որ կան դեռ խորհրդային շրջանից մնացած քարտեզներ, որոնք հիմնավորում են վերոնշյալ տարածքների հայկական լինելը, տեղեկացնում է ԱԽ գրասենյակը։
Խոսելով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ դիմելու մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը կարևորել է նաև ՀԱՊԿ շրջանակում անհրաժեշտ մեխանիզմների գործարկման հնարավորությունը հարցի հնարավորինս արագ կարգավորման նպատակով:
Իր հերթին Պատրուշևը բարձր է գնահատել հայկական կողմի զսպվածությունը այս հարցում՝ կարևորելով վերջինիս լուծման համար բոլոր հնարավոր դիվանագիտական ջանքերի գործադրումը, հավելելով նաև, որ ռուսական կողմը բոլոր մակարդակներում ինտենսիվ աշխատում է հարցի շուտափույտ լուծման համար:

14 Май 2021 - 11:07 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян обсудил со своим российским коллегой Николаем Патрушевым ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза РА.
Стороны обменялись мнениями и обсудили возможные пути решения проблемы. Представляя ситуацию, Григорян подчеркнул, что Армения рассматривает это как посягательство на суверенную территорию Республики Армения со стороны Азербайджана, что неприемлемо для Армении, и азербайджанские вооруженные формирования должны покинуть эти территории и вернуться на свои исходные позиции.
Григорян подчеркнул, что претензии азербайджанской стороны необоснованны, есть карты советского периода, подтверждающие, что названные территории являются армянскими.
Говоря об обращении Армении к ОДКБ, Армен Григорян отметил возможности задействования в рамках ОДКБ необходимых механизмов с целью скорейшего урегулирования вопроса.
В свою очередь, Патрушев высоко оценил выдержку армянской стороны в этом вопросе, подчеркнув использование всех возможных дипломатических усилий для его решения, добавив, что российская сторона на всех уровнях интенсивно работает для скорейшего решения вопроса.