ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ մայիսի 14-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում Ադրբեջանի և ՀՀ սահմանին իրավիճակի կապակցությամբ Մոսկվայի կողմից օգնության թեմա չի քննարկել։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ոչ, օգնություն Փաշինյանը չի խնդրել։ Անշուշտ, հայկական կողմը ծայրահեղ մտահոգություն է հայտնել սահմանին իրավիճակի առումով։ Այդ մտահոգությունը կիսել է նաև Պուտինը։
Եվ նախագահ Պուտինը հատուկ շեշտել է եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների կատարման անհրաժեշտությունը։ Առաջին հերթին այն դրույթի, որտեղ ասվում է կրակի դադարեցման անհրաժեշտության մասին»,-ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են ռազմական ընդլայնման հարցը:

Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has not discussed Moscow's possible assistance amid a crisis on the Armenian-Azerbaijani border, during a phone call with Russian President Vladimir Putin, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov told reporters on Friday, May 14.
"Pashinyan did not ask for help. Of course, the Armenian side expressed extreme concern about the situation on the border," Peskov said, TASS reports.
"This concern was shared by President Putin. And President Putin emphasized the need to fulfill all the provisions of the trilateral agreements, and first of all the one about the ceasefire."