ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գործող նախագահ, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին՝ 1992-ի մայիսի 15-ի «Հավաքական անվտանգության մասին» պայմանագրի երկրորդ հոդվածի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու և առաջացած սպառնալիքի վերացման համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով արտակարգ խորհրդատվություններ անհապաղ սկսելու մեխանիզմը գործադրելու համար:
Վերոնշյալի մասին, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հանգամանալից տեղեկատվությամբ նամակներ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը մայիսի 14-ին հղել է նաև ՀԱՊԿ մյուս անդամ պետությունների ղեկավարներին:

Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a letter to the incumbent Chairperson of the CSTO Collective Security Council, President of Tajikistan Emomali Rahmon, with a request to immediately activate the mechanism of emergency consultations with the purpose of coordinating the positions of CSTO-member States and taking measures to counter the emerging threats within the framework of the implementation of the provisions of Article 2 of the Collective Security Treaty of May 15, 1992,.
The Acting Prime Minister of Armenia also addressed letters to all CSTO-member States to notify them of the above and provide detailed information about the situation.