Մայիսի 14-ին տեղի է ունեցել ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:
Մտքեր են փոխանակվել ընթացակարգով նախատեսված հետագա գործընթացների շուրջ:
Զրուցակիցները շարունակել են քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:

Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian held a phone conversation with CSTO Secretary General Stanislav Zas on Friday, May 14 to continue discussions on the steps being undertaken towards resolving the situation on the state border of Armenia resulting from Azerbaijan's border violations since May 12.
Aivazian told Zas that letters have been sent on behalf of the Acting Prime Minister of Armenia to Tajikistan- Chairperson-in-Office of the Collective Security Treaty Organization, and the members of the Council with a request to implement the consultation procedure according to Article 2 of the treaty.