Մայիսի 14-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարարՍերգեյ Շոյգուի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում քննարկել են Սյունիքի մարզում ստեղծված իրադրությունը։
Հարությունյանը ռուսաստանցի գործընկերոջը ներկայացրել է ստեղծված իրադրությունում հայկական կողմի գործողությունները՝ նշելով, որ բոլոր այն վայրերում, այդ թվում՝ նաև Սև լճում, ուր ներխուժել են ադրբեջանցիները, թե ամբողջ տեղանքը, թե զինվորականները և թե նրանց ապահովման ճանապարհները գտնվում են հայկական բանակի լիարժեք վերահսկողության տակ։
ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, կարևորելով իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ անթույլատրելի է համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հարությունյանն ու Շոյգուն քննարկել են նաև հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանը, Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առաքելությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։

Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 14 мая провел телефонный разговор с министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Главы оборонных ведомств обсудили ситуацию в Сюникской области. Арутюнян проинформировал своего российского коллегу о действиях армянской стороны в сложившейся ситуации, отметив, что во всех местах, включая Черное озеро, куда вторглись азербайджанцы – и вся местность, и военные, и пути их обеспечения, находятся под полным контролем армянской армии.
Глава Минобороны Армении, подчеркнув необходимость мирного разрешения ситуации, в то же время счел недопустимым какое-либо посягательство на суверенную территорию Республики Армения.
В ходе телефонного разговора Арутюнян и Шойгу также обсудили ряд вопросов, связанных с армяно-российским военным сотрудничеством, миссией российского миротворческого контингента в Арцахе, а также региональной безопасностью.