ՄԻՊ Արման Թաթոյանը և աշխատակազմի ներկայացուցիչները մեկնել են Գեղարքունիքի մարզ՝ սահմանների հետ կապված իրավիճակին տեղում ծանոթանալու, փաստահավաք աշխատանքներ իրականացնելու և սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության նպատակով:
2021թ. մայիսի 12-ից սկսած Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգեր են հասցեագրվում Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս, Կութ, Նորաբակ, Վերին Շորժա բնակավայրերից` կապված Գեղարքունիքի քաղաքացիական բնակավայրերի ուղղությամբ ՀՀ սահմանից ներս ադրբեջանական զինված ուժերի բացահայտ անօրինական ներկայության հետ:
ՄԻՊ աշխատակազմի, այդ թվում` Գեղարքունիքի ստորաբաժանման ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ ադրբեջանական զինվորականների հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտում են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները:
Բնակիչները նշել են, որ չեն կարողանում այլևս օգտվել արոտավայրերից, զբաղվել անասնապահությամբ, որ իրենց ընտանիքների եկամտի աղբյուրն է, խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներին չեն կարողանում պահել մակատեղիներում, ջուր խմեցնել կամ արածեցնել, վտանգված է ոռոգման ու ջրային պաշարների հասանելիությունը:
Պաշտպանի աշխատակազմը արձանագրել է նաև ահազանգերը լրատվամիջոցներում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը միջազգային կառույցների ուշադրությունը հավիրում է այն վիճակի վրա, որ ՀՀ սահմանային բնակիչների նշված իրավունքները ճանաչված են միջազգայնորեն և երաշխավորված են ՀՀ Սահմանադրությամբ:

Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян вместе с представителями аппарата отправился в Гегаркуникскую область РА с целью ознакомления на месте с ситуацией на границе, проведения работ по сбору фактов и обеспечения защиты прав жителей приграничных населенных пунктов. Об этом сообщает пресс-служба омбудсмена.
«Начиная с 12 мая 2012 года, в офис омбудсмена поступают сообщения от жителей населенных пунктов Варденис, Кут, Норабак, Верин Шоржа в связи с явно незаконным присутствием вооруженных сил Азербайджана в пределах границы Армении в направлении гражданских населенных пунктов Гегаркуникской области РА.
Исследования, проведенные аппаратом ЗПЧ, в том числе подразделением в Гегаркунике, подтверждают, что преступные действия азербайджанских военных грубо нарушают права жителей приграничных населенных пунктов Армении», – говорится в сообщении.
Отмечается, что жители выразили опасения в связи с тем, что присутствие азербайджанских военнослужащих по соседству с их населенными пунктами ставит под угрозу их жизни и безопасность, а также нарушает душевное спокойствие. Они также отметили, что больше не могут использовать пастбища, заниматься животноводством, которое является источником дохода для их семей, не могут содержать крупный и мелкий рогатый скот в загонах, поить или пасти их, под угрозой оказался и доступ к водным запасам.
Аппарат ЗПЧ зафиксировал соответствующие сообщения и в СМИ.
«Защитник прав человека Республики Армения обращает внимание международных структур на то, что указанные права жителей приграничных населенных пунктов Республики Армения международно признаны и гарантированы Конституцией Республики Армения.
Результаты работы группы по сбору фактов будут обобщены и направлены в международные организации», – говорится в сообщении.