Ռուսաստանը 3.2 միլիոն դոլար կհատկացնի պետական բյուջից Հայաստանի շրջանների հետպատերազմյան վերականգնման համար։ ՌԴ կառավարության համապատասխան կարգադրությունը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվական հարթակում, տեղեկացնում է Interfax-ը։
Ըստ փաստաթղթի` 3.2 միլիոն դոլարը կփոխանցվի ՄԱԿ «ՀՀ տուժած շրջաններին հետպատերազմական վերականգնման աջակցությանն ուղղված նախագծերի իրականացման ֆինանսավորման ծախսեր» Զարգացման ծրագրին։
ՌԴ ԱԳՆ-ին հանձնարարվել է տեղեկացնել ՀՀ կառավարությանը և ՄԱԿ Զարգացման ծրագրին կայացված որոշման մասին։

Russia will provide more than $3 million from the federal budget in 2021 for the post-conflict reconstruction of some regions of Armenia, according to a government order published on Saturday, May 15.
The document says funds in the amount of up to $3.2 million will be transferred to the UN Development Program "to finance the costs associated with the implementation of the project to assist the most affected regions of Armenia in post-conflict reconstruction."
The Russian Foreign Ministry had been instructed to inform the Armenian government and the UN Development Program about the decision.