ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, մեկնաբանելով Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային արձագանքը, հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վճռական է բոլոր միջոցները ձեռնարկել՝ ապահովելու իր տարածքային ամբողջականությունը, ինչի մասին տեղեկացրել է նաև իր գործընկերներին տարբեր հարթակներում:
«Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ ադրբեջանական կողմը ներխուժել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր միջազգային գործընկերների կոչերն ուղղված Ադրբեջանին՝ անհապաղ դուրս բերելու իր զինված ստորաբաժանումները ՀՀ տարածքից:
ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հուսով է, որ ադրբեջանական կողմը կանսա այդ կոչերին և չի գնա իրադրության հետագա լարման»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ:
ԱՄՆ-ն սադրիչ է որակել Ադրբեջանի գործողությունները և պահանջել դուրս բերել զորքը ՀՀ տարածքից, սակայն օգտագործել է «վիճելի տարածքներում» արտահայտությունը։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք իրավիճակին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով: Վիճելի տարածքներում զորքերի տեղաշարժը անպատասխանատու և անհիմն սադրիչ քայլ է», – ասել է Պետդեպի մամուլի ծառայության փոխղեկավար Ջալինա Փորթերը:

Armenia is determined to take every measure to ensure its territorial integrity, Foreign Ministry spokesperson Anna Naghdalyan said in a statement on Saturday, May 15.
"We would like to once again emphasize that the Azerbaijani side made an incursion in the sovereign territory of Armenia. We highly appreciate the calls of our international partners addressed to Azerbaijan to immediately withdraw its armed units from the territory of Armenia," Naghdalyan said.
"The Foreign Ministry of Armenia is hopeful that the Azerbaijani side will abide by these calls and will not further escalate the situation.
"The Republic of Armenia is determined to take every measure to ensure its territorial integrity, of which we have informed our partners on different platforms."
So far, the United States, France, Canada and Russia have called on Azerbaijan to withdraw its troops from Armenian soil.