ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ հեռախոսազրույցում բարձր է գնահատել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային դիրքորոշումը:
Հեռախոսազրույցի առանցքային թեման Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրմամբ ստեղծված իրադրությունն էր և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և այս ուղղությամբ կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ակտիվ դերակատարությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցների ձեռնարկման հրամայականը։

17 Май 2021 - 07:16 AMT
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с главой МИД Франции Жан-Ивом Ле Дрианом. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Ключевой темой телефонного разговора стала ситуация, спровоцированная азербайджанскими вооруженными силами в приграничных районах Армении и шаги, предпринимаемые для снижения напряженности. В этой связи глава армянского внешнеполитического ведомства высоко оценил принципиальную позицию Франции о недопустимости посягательств Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Собеседники обратились к нагорно-карабахскому конфликту, и в этом отношении была отмеченаактивная роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Обоюдно была подчеркнута необходимость принятия мер по обеспечению региональной стабильности и безопасности.