Իրանում Հայաստանի դեսպան Արտաշես Թումանյանը ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամիի հետ հանդիպմանը տեղեկություններ է փոխանցել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժման հետևանքով ստեղծված վիճակի մասին՝ նշելով, որ Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Իրանի աջակցությունը՝ վերջ դնելու ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
Վերահաստատելով երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը՝ կողմերը քննարկել են «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ծրագրի իրականացմանն ուղղված աշխատանքների մասին:
Նախարար Էսլամին հայտնել է ԻԻՀ ղեկավարության պատրաստակամությունը վերը նշված կարևորագույն տրանսպորտային միջանցքի գործարկման հարցում, որը, ըստ նախարարի, միտված է ոչ միայն տնտեսական զարգացմանը, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը:
Դեսպան Թումանյանն ընդգծել է հյուսիս-հարավ տրանսպորտային առանցքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ դա բխում է ծրագրում ներգրավված բոլոր երկրների շահերից և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված նկրտումները սանձող լավագույն հակազդեցության միջոց է:

Armenia expects Iran's assistance in ending Azerbaijan's incursion into its territory and Baku's efforts to destabilize the region, Yerevan's ambassador to Tehran Artashes Toumanian said at a meeting with Mohammad Eslami, the Minister of Roads and Urban Developments of the Islamic Republic, on Sunday, May 16.
Toumanian provided details from the province of Syunik where a group of Azerbaijani troops are still stationed. Negotiations for their withdrawal are ongoing.
Both the Armenian ambassador and the Iranian Minister reaffirmed the need to preserve the territorial integrity of countries and the security of borders.
They also discussed the establishment of the Persian Gulf-Black Sea international transit corridor, which Esmali said will contribute to both economic development and regional security.
Ambassador Tumanian stressed the need to strengthen the North-South transport corridor, noting that this is in the interests of all countries involved in the program and will help curb regional instability.