Իրանում Հայաստանի դեսպան Արտաշես Թումանյանը ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամիի հետ հանդիպմանը տեղեկություններ է փոխանցել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժման հետևանքով ստեղծված վիճակի մասին՝ նշելով, որ Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Իրանի աջակցությունը՝ վերջ դնելու ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
Վերահաստատելով երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը՝ կողմերը քննարկել են «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ծրագրի իրականացմանն ուղղված աշխատանքների մասին:
Նախարար Էսլամին հայտնել է ԻԻՀ ղեկավարության պատրաստակամությունը վերը նշված կարևորագույն տրանսպորտային միջանցքի գործարկման հարցում, որը, ըստ նախարարի, միտված է ոչ միայն տնտեսական զարգացմանը, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը:
Դեսպան Թումանյանն ընդգծել է հյուսիս-հարավ տրանսպորտային առանցքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ դա բխում է ծրագրում ներգրավված բոլոր երկրների շահերից և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված նկրտումները սանձող լավագույն հակազդեցության միջոց է:

Армения рассчитывает, что поддержка дружественного Ирана положит конец провокационным действиям Азербайджана, направленным на нарушение территориальной целостности Армении и дестабилизацию региона. Об этом заявил посол Армении в Иране Арташес Туманян министру дорог и градостроительства ИРИ Мохаммаду Эслами, сообщает посольство Армении.
Подтвердив необходимость соблюдения принципа территориальной целостности и нерушимости границ, стороны обсудили реализацию программы «Международный транспортно-транзитный коридор Персидский залив – Черное море».
В свою очередь, Эслами выразил готовность властей Ирана задействовать этот «важнейший транспортный коридор, который, по словам министра, направлен не только на экономическое развитие, но и на обеспечение региональной безопасности».
В обсуждениях по созданию этого коридора, соединяющего Южную Азию с Европой, участвуют пять стран: Армения, Иран, Грузия, Болгария и Греция. Стороны провели несколько встреч, последняя из которых состоялась в апреле 2020 года в Ереване.
Ранее глава комитета по вопросам национальной безопасности парламента страны Моджтаба Зоннур, комментируя ситуацию в Сюникской области Армении, заявил, что Иран не приемлет никаких изменений границ региона.