Հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում նկատվում է լարվածության և ադրբեջանական ուժերի ագրեսիվության աճի միտում: Այդ մասին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է մայիսի 17-ի առավոտյան ԱԽ նիստում։ Ելույթը Փաշինյանը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Բացի ներքին անվտանգային միջոցառումներից, Հայաստանն էլ ավելի է ակտիվացնում Հավաքական անվտանգության պայմանագրով և հայ-ռուսական ռազմավարական համակարգով նախատեսված արձագանքման ընթացակարգերը»,-ասել է նա:
Փաշինյանը տեղեկացրել է նաև, որ բանակցություններն ադրբեջանցիների հետ շարունակվելու են մայիսի 19-ին։ Նա նշել է, որ դրանք ընթանում են մեկ հարցի շուրջ՝ ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս գա ՀՀ տարածքից։
Մայիսի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերը, կրկին՝ «սահմանների ճշգրտման» հիմնավորմամբ, հերթական սադրանքն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ փորձելով դիրքային առաջխաղացում ապահովել Վարդենիսի և Սիսիանի սահմանային հատվածներում։ Բանակցություններն արդյունք չեն տվել։ՀՀ-ն պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ-ին, ադրբեջանցիների հետ բանակցություններ են ընթացե, որոնք ավարտվել են, բայց արդյունքների մասին ոչինչ չի հայտարարվել։

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan has said there is growing aggression by the Azerbaijani forces and tensions in some parts of the Armenian-Azerbaijani border.
"In addition to internal security measures, Armenia is intensifying procedures under the Collective Security Treaty and the Armenian-Russian strategic system," Pashinyan said after a Security Council Meeting on Monday, May 17 morning.
Armenia earlier asked for help from the Collective Security Treaty Organization, of which it is a member, amid continued encroachment on its soil by Azerbaijan in recent days.
Pashinyan also revealed that negotiations on Azerbaijan's withdrawal from Armenian territories will continue on May 19.
On the morning of May 12, the armed forces of Azerbaijan violated the border of Armenia in the southern province of Syunik, advancing 3.5 kilometers and surrounding Sev Lake, which is situated on the border between the two countries but is predominantly a part of Armenia. On May 13, the Azerbaijani military committed more border violations against Armenia, advancing near Vardenis (Gegharkunik province) and Sisian (Syunik province). No official information has been published in the past two days. on Sunday, May 16 evening, opposition lawmaker Naira Zohrabyan said in a since-deleted Facebook post that the Azerbaijanis have agreed to withdraw from Armenia's territories with preconditions, failing to name them.