Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարի շրջանակում Հայաստան է ներկրվել AstraZeneca պատվաստանյութի երկրորդ խմբաքանակը` 50,000 դեղաչափ:
«Հայաստանում պատվաստանյութերի մատակարարմանն աջակցելու համար ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կիրառել է իր փորձը` որպես աշխարհում պատվաստանյութերի ամենամեծ գնորդ՝ COVAX նախաձեռնության անունից առաքելով COVID-19 պատվաստանյութի չափաբաժիններ», – նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Յուրի Օքսամիտնին:
Նա նշել է նաև, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աշխատում է առողջապահության նախարարության հետ` ապահովելու երկրի պատրաստվածությունը պատվաստանյութերը ստանալու գործում՝ առողջապահության ոլորտի մասնագետներին վերապատրաստելով և պատվաստանյութերի նկատմամբ վստահությունն ամրապնդելու միջոցով, տեղեկացնում է առողջապահության նախարարությունը:
Առողջապահության նախարարությունը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը նաև համատեղ քայլեր են ձեռնարկում` ապահովելու համապատասխան սառցային շղթայի առկայությունը հանրապետությունում:
AstraZeneca-ով պատվաստումներն իրականացվում են 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում` ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով:

17 Май 2021 - 13:43 AMT
В Армению поступила вторая партия вакцины AstraZeneca против Covid-19 в количестве 50,000 доз. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
«Для содействия поставке вакцин в Армению ЮНИСЕФ применил свой опыт, от имени инициативы COVAX, самого большого в мире покупателя вакцин, предоставив дозы вакцины от Covid-19. Кроме того, для обеспечения готовности страны к получению вакцин и укрепления доверия к вакцинам ЮНИСЕФ работает с министерством здравоохранения и путем переподготовки специалистов сферы здравоохранения», – отметил представитель ЮНИСЕФ в Армении Юрий Оксамитный.
Армения приобрела первую партию вакцины AstraZeneca в количестве 24,000 доз в апреле. Прививки этим препаратом делаются всем желающим старше 18 лет на добровольной основе.
В Армении по состоянию на 16 мая проведено 19,249 вакцинаций от Covid-19. Вакцинация стартовала 13 апреля.