Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով ՀՀ Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակին, հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին և Բաքվին սահմանազատման հարցում։
Նա հավելել է նաև, որ էմոցիաները բորբոքելու առիթ չի տեսնում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ոչ մի կրակոց չի եղել, ոչ մի բախում տեղի չի ունեցել։ Նստել, սկսել են հանգիստ պայմանավորվել, թե ինչպես հանգուցալուծեն իրավիճակը։ Խնդրել են մեզ աջակցության մասին, մեր զինվորականներն այդպիսի աջակցություն ցուցաբերել են, պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել։ Ես ոչ մի պատճառ չեմ տեսնում հույզերը բորբոքելու համար այս ոչ առօրյա, բայց հանգիստ կարգավորվող հարցում»,-ասել է Լավրովը։
«Ինչ վերաբերում է իրավիճակին հայ-ադրբեջանական սահմանին, ապա ադրբեջանական կողմը, միջադեպից հետո, հայտարարություններ է արել՝ պարզաբանելով, որ տեղի ունեցածը թյուրիմացություն է, և, ամենակարևորը, բացատրվում է սահմանազատման և սահմանագծման բացակայությամբ։ Ոչ ոք երբեք դրանով չի զբաղվել, և մենք առաջարկել ենք կողմերին, որպեսզի նրանք ձեռնամուխ լինեն այդ աշխատանքին։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց՝ տրամադրելով ինչպես քարտեզագրական նյութ, այնպես էլ խորհրդատվական ծառայություններ»,-ասել է ՌԴ նախարարը։

РФ не видит поводов для того, чтобы «нагнетать эмоции» из-за ситуации на армяно-азербайджанской границе, Москва готова оказать содействие Еревану и Баку в демаркации. Об этом заявил 17 мая министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Ни одного выстрела не было произведено, никаких стычек там не происходило. Сели, спокойно стали договариваться о том, как эту ситуацию разрядить. Попросили нас о содействии, наши военные такое содействие оказали, договоренность достигнута. Я не вижу никаких причин для того, чтобы нагнетать эмоции в этом не рутинном, но спокойно урегулируемом вопросе», – сказал Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Сьерра-Леоне Дэвидом Джоном Фрэнсисом, пишет РИА Новости.
«Что касается ситуации на азербайджано-армянской границе, то азербайджанская сторона после того, как инцидент произошел, делала заявления, объясняя произошедшее недоразумением и, самое главное, отсутствием границы, которая была бы делимитирована и демаркирована. Никто никогда этим не занимался, и мы предложили сторонам, чтобы они приступили к такой работе, мы готовы оказывать им в этом содействие, предоставляя и картографический материал, и консультационные услуги», – добавил российский министр.
Армения официально обратилась в ОДКБ. Пашинян в ходе внеочередного заседания парламента заявил, что написал письмо президенту РФ Владимиру Путину с просьбой о помощи, в том числе военной.