Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով ՀՀ Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակին, հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանին և Բաքվին սահմանազատման հարցում։
Նա հավելել է նաև, որ էմոցիաները բորբոքելու առիթ չի տեսնում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ոչ մի կրակոց չի եղել, ոչ մի բախում տեղի չի ունեցել։ Նստել, սկսել են հանգիստ պայմանավորվել, թե ինչպես հանգուցալուծեն իրավիճակը։ Խնդրել են մեզ աջակցության մասին, մեր զինվորականներն այդպիսի աջակցություն ցուցաբերել են, պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել։ Ես ոչ մի պատճառ չեմ տեսնում հույզերը բորբոքելու համար այս ոչ առօրյա, բայց հանգիստ կարգավորվող հարցում»,-ասել է Լավրովը։
«Ինչ վերաբերում է իրավիճակին հայ-ադրբեջանական սահմանին, ապա ադրբեջանական կողմը, միջադեպից հետո, հայտարարություններ է արել՝ պարզաբանելով, որ տեղի ունեցածը թյուրիմացություն է, և, ամենակարևորը, բացատրվում է սահմանազատման և սահմանագծման բացակայությամբ։ Ոչ ոք երբեք դրանով չի զբաղվել, և մենք առաջարկել ենք կողմերին, որպեսզի նրանք ձեռնամուխ լինեն այդ աշխատանքին։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց՝ տրամադրելով ինչպես քարտեզագրական նյութ, այնպես էլ խորհրդատվական ծառայություններ»,-ասել է ՌԴ նախարարը։

Moscow is ready to assist Yerevan and Baku in demarcating the border between Armenia and Azerbaijan, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said on Monday, May 17. Lavrov added that Russia sees no reason to "whip up emotions" because of the situation on the border between the two countries.
"Not a single shot has been fired, no skirmishes have taken place there. [The sides] have sat down and started negotiations on ways to defuse the situation. They have asked us for assistance, our military has provided such assistance, an agreement has been reached. I see no reason to whip up emotions in this non-routine, but calmly regulated issue," RIA Novosti cited Lavrov as saying.
"As for the situation on the Azerbaijani-Armenian border, the Azerbaijani side, after the incident took place, issued statements explaining the incident as a misunderstanding, most importantly due to an absence of delimited and demarcated borders. We have suggested to the parties that they start such work, we are ready to assist them in this by providing both cartographic material and consulting services."