Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը վերջինիս նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույցում անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին։
Ամերիկյան կողմն անընդունելի և սադրիչ է համարել Հայաստանի սահմանից ներս ադրբեջանական ուժերի իրականացրած գործողությունները և տեղեկացրել, որ ԱՄՆ դիրքորոշումը ներկայացվելու է նաև ադրբեջանական ղեկավարությանը՝ պահանջով դուրս բերելու իրենց ուժերը ՀՀ տարածքից:
Սալիվանը բարձր է գնահատել տվյալ իրավիճակում հայկական կողմի ցուցաբերած զսպվածությունը և հարցերը ոչ թե ռազմական, այլ դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու քայլերը:
Ամերիկյան կողմն իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների առնչությամբ և ընդգծել նրանց վերադարձի ապահովման կարևորությունը։
Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին արված հայտարարության կապակցությամբ՝ նշելով դրա առանցքային նշանակությունը:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականը բարձր է գնահատել ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում Հայաստանի կառավարության հանձնառությունը և հավաստիացրել, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աջակցել ՀՀ-ին ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման հարցերում:

U.S. Presidential National Security Adviser Jake Sullivan has told acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that Azerbajan's movements inside Armenia’s state borders are unacceptable, adding that the White House will convey the U.S. position to Azerbaijan.
According to a press release from Pashinyan's office, Sullivan said on Monday, May 17 that the American side will demand that Azerbaijan withdraw its troops from the Armenian territories.
Sullivan also praised the restraint shown by the Armenian side in the current situation and the steps aimed at settling issues through diplomatic means.
The White House National Security Adviser expressed concern over the Armenian captives still being held in Azerbaijan and stressed the need to have them repatriated as soon as possible.
The U.S. National Security Adviser appreciated the Armenian government’s commitment to strengthening democracy and assured that the United States will continue to support Armenia in advancing its democratic agenda.