Ռուսաստանը կաջակցի ՀՀ-ին և Ադրբեջանին սահմանին լարվածության կարգավորման հարցում, եթե այդպիսի խնդրանք լինի երկու կողմից։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Դա նորմալ իրավիճակ է, երբ կողմերը նման իրավիճակում դիմում են oգնության, աջակցության համար, առավել ևս, որ մենք ունենք փորձ՝ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների մշակման համատեքստում։ Ուստի եթե նման դիմում լինի բոլոր մասնակիցների կողմից, ոչ թե մեկ կողմից, նկատի ունեմ՝ Ադրբեջանից և Հայաստանից, մենք պատրաստ կլինենք ցուցաբերել այն աջակցությունը, որը կարող ենք»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուդենկոն հայտնել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարները մայիսի 19-ին Դուշանբեում կքննարկեն լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
«ԱԳՆ ղեկավարները հավաքվում են Դուշանբեում՝ քննարկելու օրակարգի բոլոր հարցերը։ Ես չեմ բացառում, որ այդ հարցը ևս կքննարկվի։ Կարծում եմ՝ հիմնական բանավեճը տեղի կունենա Դուշանբեում նախարարների հանդիպման շրջանակում»,- ասել է նա։

Russia will provide assistance to Armenia and Azerbaijan in resolving tensions on the border, if such a request comes from both sides, Russian Deputy Foreign Minister Andrei Rudenko told reporters on Monday, May 17.
"It is normal when parties, in such an environment, turn to us for help, assistance, mediation, especially since we have experience in developing the statements from November 9 and January 11," Rudenko said.
"Therefore, if such a request is made by all the participants, and not just by one of the parties – I mean by Azerbaijan and Armenia – we will be ready to provide the assistance we can."
Rudenko said the Foreign Ministers of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) will discuss the tension on the Armenian-Azerbaijani border in Dushanbe on May 19. Armenia has asked for help from the CSTO, of which it is a member, to end Azerbaijan's presence on its soil.