Մայիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ ՄԻԵԴ, ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության` 44 օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու միջոցով կոնվենցիոն խախտումներ թույլ տալու, ինչպես նաև Ադրբեջանին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, որը ևս հանգեցրել է կոնվենցիոն խախտումների:
Մասնավորապես, ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Թուրքիան խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, և մի շարք այլ իրավունքներ, տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ Թուրքիայի կողմից Սիրիայից Ադրբեջան սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և տեղափոխելու, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերին ռազմական տեխնիկա, զենք և զինամթերք մատակարարելու, և այլ միջոցներով հակամարտությանը ներգրավվելու վերաբերյալ:
Այս մասին Եվրոպական դատարանը տարածել է մամուլի հաղորդագրություն։
Արցախի դեմ 44 օրյա պատերազմում Թուրքիան Ադրբեջանին աջակցել է ոչ միայն քաղաքական, այլև ռազմական առումով, իչպես նաև վարձկանների է վարձել և Ադրբեջան տեղափոխել Սիրիայից, նաև այլ երկրներից։

The Government of Armenia has submitted an Inter-State Application against Turkey to the European Court of Human Rights claiming a number of Convention violations by Turkey by means of recruiting and transporting Syrian Mercenaries to Azerbaijan and providing military support to Azerbaijan during the 44-day war, the country's Representative before the ECHR reports.
In particular, the Armenian Government claims that during the 44-day war Turkey has violated the right to life, prohibition of torture and inhuman treatment, the right to liberty, the right to property, the right to personal and family life, as well as a number of other Convention rights of the population of Artsakh and Armenia.
The Government has submitted extensive evidence with regard to the recruitment and transfer of Syrian mercenaries by Turkey to the Republic of Azerbaijan, evidence regarding the supply of military equipment, weapons and ammunition to the Azerbaijani army, as well as other evidence on its involvement to the war.