Մայիսի 19-ին, ժամը 14։00-ին պետք է շարունակվեին ադրբեջանական ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները։
Չնայած վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը բանակցություններին չի ներկայացել, տեղեկացնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Ավելի վաղ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 19-ի առավոտյան դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել։
«Սադրանքի իրականացման բոլոր ուղղություններում թե՛ տարածքները, թե՛ ադրբեջանցի զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման հնարավոր ուղիները շարունակում են գտնվել հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ավելին՝ նախորդ երկու օրերին ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում, իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից, որպես իրադրության՝ իրենց համար խելամիտ լուծում թողնելով բացառապես վերադարձը ելման դիրքեր»,-ասվում է ՊՆ մայիսի 19-ի առավոտվա հայտարարության մեջ։

19 Май 2021 - 12:10 AMT
19 мая, в 14:00, должны были продолжиться переговоры вокруг мирного разрешения ситуации, сложившейся в результате провокации ВС Азербайджана на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
«Несмотря на заранее достигнутую договоренность, азербайджанская сторона на переговоры не явилась», – говорится в сообщении.
Как ранее сообщили в оборонном ведомстве, создавшаяся после провокаций, совершенных 12 и 13 мая ВС Азербайджана на некоторых пограничных участках Сюникской и Гегаркуникской областей, обстановка по состоянию на утро 19 мая существенных изменений не претерпела. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
«На всех направлениях провокационных действий Азербайджана и территории, и азербайджанские военные, и все возможные пути их обеспечения продолжают находиться под полноценным контролем армянских сил. Более того, в предыдущие два дня на этой местности были развернуты дополнительные подразделения ВС Республики Армения, которые полностью лишили азербайджанцев возможности даже теоретически предпринимать какие-либо действия, оставив для них единственно разумное решение – возвращение на исходные позиции», – говорится в сообщении.
В МО РА подчеркнули, что в случае отсутствия разрешения в разумные сроки вооруженные силы Республики Армения оставляет за собой право урегулировать проблему другим, в том числе и силовым путем.