Մայիսի 19-ին, ժամը 14։00-ին պետք է շարունակվեին ադրբեջանական ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները։
Չնայած վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը բանակցություններին չի ներկայացել, տեղեկացնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Ավելի վաղ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 19-ի առավոտյան դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել։
«Սադրանքի իրականացման բոլոր ուղղություններում թե՛ տարածքները, թե՛ ադրբեջանցի զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման հնարավոր ուղիները շարունակում են գտնվել հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ավելին՝ նախորդ երկու օրերին ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում, իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից, որպես իրադրության՝ իրենց համար խելամիտ լուծում թողնելով բացառապես վերադարձը ելման դիրքեր»,-ասվում է ՊՆ մայիսի 19-ի առավոտվա հայտարարության մեջ։

The Azerbaijani side on Wednesday, May 19 failed to show up for negotiations aimed at peacefully settling the border crisis created as a result of Azerbaijan's incursion into Armenia.
The sides, with Russia's mediation, have been meeting for a week now to discuss Azerbaijan's withdrawal from Armenian lands. Although some of them have left Armenian territories, others have not.
The Defense Ministry said earlier that the Armenian military has deployed additional forces in the provinces of Syunik and Gegharkunik.
The Ministry said in a statement that the Armenian side emphasizes the need for a peaceful settlement of the issue and highly appreciates the efforts made by various countries and international organizations in that direction.
"Negotiations that started on May 14 are still ongoing. However, if the situation isn't settled within reasonable time frames and Azerbaijanis fail to return to their original positions, the Armenian Armed Forces reserve the right to resolve the issue by other means, including by force."