Մայիսի 19-ի երեկոյան կայացել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ՝ քննարկվել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Հարությունյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքների արդյունքում ստեղծված իրադրությունը և հայկական կողմի գործողությունները։ Երկուստեք կարևորվել է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Միևնույն ժամանակ, Հարությունյանը շեշտել է, որ ոտնձգությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են վերադառնալ ելման դիրքեր։
Հարությունյանն ու Շոյգուն քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ընթացքը և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։
Ըստ ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության, քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել է իրավիճակը տարածաշրջանում և ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաջադրանքների կատարման շրջաններում, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Acting Armenian Defense Minister Vagharshak Harutyunyan on Wednesday, May 19 discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border with his Russian counterpart Sergei Shoigu, the press service of the Armenian Defense Ministry said in a statement on Thursday.
“Harutyunyan detailed the situation created as a result of provocations of the Azerbaijani armed forces and the actions of the Armenian side. Both parties agreed on the need for a peaceful settlement of the issue,” the statement said.
The Armenian defense chief stressed that encroachments on the sovereign territories of Armenia are absolutely unacceptable, and that the Azerbaijani military is obliged to return to their original positions.
The sides also discussed issues related to the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh and the situation in the region, as well as other issues of bilateral interest.