Ըստ Փաշինյանի, հայկական ԶՈւ քայլերը միտված են մարտավարական գործողություններով սահմանափակելու ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը:
«Քաղաքական առումով մեր խնդիրը հետևյալն է՝ թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, առավելագույնն անել ռազմական բախման որևէ սցենար բացառելու համար, հասնել նրան, որ ադրբեջանցի զինծառայողները լքեն ՀՀ տարածքը», – ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասել է նաև, որ ահռելի դիվանագիտական աշխատանք է կատարվել և կատարվում։
Մայիսի 19-ին, ժամը 14։00-ին պետք է շարունակվեին ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները։ Չնայած վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը բանակցություններին չի ներկայացել։

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday, May 20 that there are 500-600 Azerbaijani troops in the territory of Armenia, and that the situation remains tense.
According to Pashinyan, tactical steps taken by the Armenian army are aimed at limiting the potential of the Azerbaijanis' actions.
"From a political viewpoint, our task is to not let the situation get out of control, to do our best to rule out any scenario of a military conflict, to get the Azeri servicemen to leave the territory of the Republic of Armenia," Pashinyan told a Cabinet meeting.