Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավիե Բելլամին ԵԽ լիագումար նիստում Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի համատեքստում ռազմագերիների թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, գրում է Արմենպրեսը։
Պատգամավորը նախ շեշտել է, որ վերջապես հումանիտար բնույթի այս կարևոր հարցը կարողացել են ընդգրկել օրակարգ: Նա ԵԽ ամբիոնից շեշտել է՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է հայտնել, թե դեռ քանի մարդ է պահվում, իսկ Հայաստանում հարյուրավոր ընտանիքներ կան, որոնք չգիտեն՝ իրենց որդին մահացած է, ո՞ղջ է, գերի՞ է:
«Ալիևը խոսում է խաղաղությունը հարգելու մասին, ինչպե՞ս կարող ենք հավատալ դրան, երբ այսօր նա խախտում է Հայաստանի տարածքը: Ոչ մի դիվանագիտություն չի կարող արդարացնել հիմնարար իրավունքների այդ չարաշահումը: Ռազմագերիները պետք է ազատ արձակվեն՝ առանց հետաձգման»,-եզրափակել է ԵԽ պատգամավորը:

Armenian prisoners of war still in Azerbaijan's custody must be released without delay, and Europe must do everything in its power to achieve this, Member of the European Parliament François-Xavier Bellamy said in his speech on Thursday, May 20.
"Azerbaijan is keeping these soldiers hostage as "terrorists". The only terrorists in this story are the jihadist mercenaries that [Turkish President Recep Tayyip] Erdogan funded and brought in from Syria to attack Karabakh," Bellamy said.
"Even today, hundreds of families in Armenia live in the absolute anguish of not knowing whether their sons are dead or among the prisoners or war. Armenia has brought before the ECHR the cases of 19 POWs executed in detention."
The MEP also spoke of Azerbaijan's encroachment on Armenia, maintaining that the Azerbaijani President Ilham Aliyev can't be trusted when he speaks about peace and respect."