Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավիե Բելլամին ԵԽ լիագումար նիստում Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի համատեքստում ռազմագերիների թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, գրում է Արմենպրեսը։
Պատգամավորը նախ շեշտել է, որ վերջապես հումանիտար բնույթի այս կարևոր հարցը կարողացել են ընդգրկել օրակարգ: Նա ԵԽ ամբիոնից շեշտել է՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է հայտնել, թե դեռ քանի մարդ է պահվում, իսկ Հայաստանում հարյուրավոր ընտանիքներ կան, որոնք չգիտեն՝ իրենց որդին մահացած է, ո՞ղջ է, գերի՞ է:
«Ալիևը խոսում է խաղաղությունը հարգելու մասին, ինչպե՞ս կարող ենք հավատալ դրան, երբ այսօր նա խախտում է Հայաստանի տարածքը: Ոչ մի դիվանագիտություն չի կարող արդարացնել հիմնարար իրավունքների այդ չարաշահումը: Ռազմագերիները պետք է ազատ արձակվեն՝ առանց հետաձգման»,-եզրափակել է ԵԽ պատգամավորը:

Армянские военнопленные должны быть немедленно освобождены. Такое заявление на пленарном заседании Совета Европы сделал французский депутат Европарламента Франсуа-Ксавье Беллами во время обсуждения вопроса о военнопленных последней войны в Нагорном Карабахе.
Депутат подчеркнул, что наконец-то этот важный вопрос гуманитарного характера они смоли включить в повестку дня. С трибуны Совета Европы он подчеркнул, что Азербайджан отказывается сообщать, сколько человек все еще содержится в плену, и в Армении есть сотни семей, которые не знают, живы ли их дети, или находятся в плену, пишет «Арменпресс».
«(Президент Азербайджана Ильхам) Алиев говорит об уважении мира. Как мы можем поверить в это, в то время как сегодня он нарушает территорию Армении? Никакая дипломатия не может оправдать такое нарушение основных прав. Военнопленные должны быть немедленно освобождены», – сказал он.
После его выступления в зале раздались аплодисменты.
Азербайджан с грубым нарушением прав человека и международного гуманитарного права продолжает отказывать и препятствовать возвращению на родину армянских гражданских лиц и военнопленных. По данным армянской стороны, в Азербайджане удерживается более 200 армян.