Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի վերաբերյալ նամակին:
Նա հավաստիացրել է, որ Եվրոպայի խորհուրդն իր մանդատի շրջանակում անելու է հնարավոր ամեն ինչ՝ աջակցելու երկու անդամ-երկրին՝ տարածաշրջանում հասնելու երկարաժամկետ խաղաղության ու բարգավաճման, և օգտագործելու է յուրաքանչյուր հնարավորություն` հումանիտար և մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը բարձրացնելու համար։
«Մենք շարունակում ենք ուշադիր հետևել Լեռնային Ղարաբաղում ու դրա շուրջ հումանիտար և մարդու իրավունքների վիճակին: Իր հերթին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնել այն զեկույցների առնչությամբ, համաձայն որոնց՝ 2020թ. հակամարտության համատեքստում կալանավորված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել»,- մասնավորապես նշել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ԵԽԽՎ միգրացիոն հանձնաժողովն այժմ պատրաստում է զեկույց «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքները» խորագրով:
Եվրոպական խորհրդարանը պահանջել է Ադրբեջանից անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել ԼՂ հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո ձերբակալված բոլոր հայ գերիներին։ Բանաձեւն ընդունվել է 607 կողմ և 27 դեմ ձայնով։

21 Май 2021 - 09:57 AMT
«Мы следим за ситуацией»: Генсек СЕ ответила на письмо президента РА о возвращении армянских пленных
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич ответила на письмо президента Республики Армения Армена Саркисяна о скорейшем возвращении всех содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«Мы продолжаем внимательно следить за гуманитарной ситуацией и ситуацией с правами человека в Нагорном Карабахе и вокруг него. Парламентская ассамблея Совета Европы, в свою очередь, также выразила обеспокоенность отчетами, согласно которым, были обменены не все плененные во время конфликта 2020 года», – говорится в письме.
Отмечается, что миграционная комиссия ПАСЕ в настоящее время готовит отчет «Гуманитарные последствия армяно-азербайджанского конфликта».
«Позвольте заверить вас, что Совет Европы в рамках своего мандата сделает все возможное, чтобы поддержать два государства-члена в достижении прочного мира и процветания в регионе, и будет использовать любую возможность, чтобы поднимать гуманитарные вопросы и вопросы прав человека», – говорится в письме Пейчинович-Бурич.
Ранее Армен Саркисян направил письма генеральному секретарю Совета Европы Марии Пейкинович-Бурич и генсеку Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Хельге Марии Шмид, привлекая внимание международных партнеров к актуальной проблеме удерживания армянских военнопленных и мирных жителей в Азербайджане.