Ռուսաստանը կողմ է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղմանը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին է ՌԴ արձագանքը, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ անդամի, Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի վանդալիզմին։
Ադրբեջանի իշխանություններն այսպես կոչված վերանորոգման աշխատանքների պատրվակով հեռացրել են Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը՝ նպատակ ունենալով խեղել եկեղեցու հայկական դիմագիծը։ Բաքուն նաև Արցախի հայկական եկեղեցիների «աղվանացման» հակագիտական թեզն է առաջ տանում։
«Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման քննարկվում է պաշտոնական Բաքվի և Երևանի հետ մեր բոլոր շփումներում։ Մասնավորապես, այդ հարցը շոշափվել է նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ՀՀ և Ադրբեջան այցի ժամանակ։ Հանդես ենք գալիս տարածաշրջան ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղման օգտին։
Աշխատում ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գծով»,-ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հարցը դասվել է այն հարցերի շարքին, որոնք լրացուցիչ ջանքեր են պահանջում Ադրբեջանից և ՀՀ-ից։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել վերացնելու համար Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումները, այդ թվում միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների համար, ապահովել կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պաhպանումը։

The Russian Federation stands for the arrangement of a UNESCO mission to Nagorno-Karabakh as soon as possible, the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova told reporters on Friday, May 21.
Her comments came in response to a question about Russia's position as a co-chair of the OSCE Minsk Group on the vandalism of Azerbaijan against Armenian cultural heritage in Karabakh. UNESCO has said on multiple occasions that Azerbaijani is delaying its approval for a mission to Karabakh (Artsakh) to assess damage to cultural and religious sites.
“The preservation of cultural and historical heritage in Nagorno-Karabakh and adjacent regions is regularly discussed in our contacts with Baku and Yerevan. The matter was discussed during the working visit of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov to Armenia and Azerbaijan in the first half of May. We support the early organization of a UNESCO mission to the region. We also work along the lines of the OSCE Minsk Group co-chairs, ”Zakharova noted.
She added that a statement issued by the co-chairs on April 13 mentioned that the preservation and protection of religious and cultural heritage are among the issues that require additional efforts from Azerbaijan and Armenia.