Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութերի շնորհիվ աշխարհում 9 նոր միլիարդատեր է հայտնվել, որոնց թվում է նաև հայտնի ամերիկահայ գործարար և բարերար, Moderna ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։
Այդ մասին ասվում է The People's Vaccine Alliance շարժման զեկույցում, որին անդամակցում են տարբեր իրավապաշտպան, հումանիտար և բժշկական կազմակերպություններ, գրում է ՌԻԱ Նովոստի։
Միլիարդատեր են դարձել նաև Moderna ընկերության ևս 3 ներկայացուցիչ՝ գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը, ներդրողներ Թիմոտի Սփրինգերն ու Ռոբերտ Լանգերը։
Նոր միլիարդատերերի թվում են հայտնվել նաև BioNTech-ի ղեկավար Ուգուր Շահինը, իսպանական դեղագործական Rovi-ի գլխավոր տնօրեն Խուան Լոպես-Բելմոնտեն և չինական CanSino Biologics ընկերության 3 համահիմնադիրը։
Նշվում է, որ նոր միլիարդատերերի ընդհանուր կարողությունը հասնում է 19․3 մլրդ դոլարի։
2020-ի մարտի 11-ին ԱՀԿ-ն կորոնավիրուսի պանդեմիայի մասին հայտարարեց։ ԱՀԿ վերջին տվյալներով, աշխարհում կորոնավիրուսով վարակի ավելի քան 165 մլն դեպք է գրանցվել, մահացել է ավելի քան 3․4 մլն պացիենտ։

22 Май 2021 - 09:45 AMT
Американский инженер армянского происхождения, сооснователь компании Moderna Нубар Афеян стал миллиардером благодаря вакцинации от Covid-19. Об этом говорится в докладе движения The People's Vaccine Alliance, в которое входят различные правозащитные, гуманитарные и медицинские организации.
Сообщается, что 9 новых миллиардеров появилось в мире благодаря прибыли фармацевтических компаний от произведенных вакцин против коронавируса, пишет РИА Новости.
В число новых миллиардеров, в частности, вошли четыре представителя американской компании Moderna: помимо Афеяна, это генеральный директор Стефан Бансель и инвесторы Тимоти Спрингер и Роберт Лангер.
Кроме того, в списке также оказались глава BioNTech Угур Шахин, генеральный директор испанской фармацевтической компании Rovi Хуан Лопес-Бельмонте и три сооснователя китайской компании CanSino Biologics.