Եվրոպական միությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Աղաջանյանը, մեկնաբանելով Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ տարեկան բանաձև-զեկույցը, ասել է, որ ՀՀ-ն ողջունում է Եվրոպական խորհրդարանի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ տարեկան զեկույցում հնչեցված կոչերը՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և զերծ մնալու հայատյաց քարոզչությունից։
«Հորդորում ենք Թուրքիային հարգել այդ և մյուս կոչերը, ներառյալ՝ զերծ մնալու որևէ գործողությունից կամ հռետորաբանությունից, որը կարող է ավելի սրել լարվածությունը Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև պաշտպանելու Թուրքիայում ապրող էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների և քրիստոնյաների իրավունքները և անհապաղ ընդունելու խտրականությունն արգելող համապարփակ օրենսդրություն:
Հարկ ենք համարում շեշտել, որ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևում խստորեն դատապարտվում է Հյուսիսային Սիրիայում տեղակայված ջիհադիստ խմբերից զինյալների և վարձկանների տեղափոխումը Լիբիա և ԼՂ հակամարտության գոտի»,-ասվումէ մեկնաբանության մեջ։
Նա նշել է նաև ուշագրավ է, որ Եվրոպական խորհրդարանը ԵՄ-ին և ԵՄ անդամ երկրներին կոչ է անում ուսումնասիրելու «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական շարժումն ահաբեկչական կազմակերպությունների՝ ԵՄ ցանկում ներառելու հնարավորությունը և արգելելու դրա ճյուղային կառույցների գործունեությունը ԵՄ երկրներում: Աղաջանյանը կարևորել է նաև այն, որ ԵՄ-ին ու անդամ երկրներին նաև կոչ է արվում ուշադրությամբ հետևելու նրանց գործունեությանը և հակազդելու դրանց հնարավոր ազդեցությանը, որը սպառնալիք է հատկապես հայկական, քրդական ու հունական ծագում ունեցող քաղաքացիների և տվյալ կազմակերպության կողմից այլախոհ համարվող ցանկացած անձի համար:
Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձև-զեկույցը, որով Թուրքիային կոչ է արվում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և որը վերաբերում է ԵՄ-Թուրքիա հարաբերություններին, ընդունվել մայիսի 20-ին 480 կողմ ձայնով։

Армения приветствует годовой доклад-резолюцию Европарламента по Турции, в котором в частности, содержится призыв признать Геноцид армян и воздержаться от антиармянской пропаганды. Об этом говорится в заявлении главы представительства Армении в Евросоюзе Анны Агаджанян.
«Призываем Турцию уважать эти и другие призывы, в том числе воздержаться от любых действий или риторики, которая может еще больше обострить напряженность на Южном Кавказе, а также защищать права проживающих в Турции этнических и религиозных меньшинств, в том числе граждан армянского происхождения и христиан, а также незамедлительно принять всеобъемлющее законодательство о запрете дискриминации», – говорится в заявлении на сайте МИД Армении.
Отмечается, что в резолюции Европарламента строго осуждается переброска в Ливию и зону нагорно-карабахского конфликта боевиков и наемников из джихадистских группировок, расположенных на севере Сирии.
«Примечательно, что Европарламент призвал ЕС и страны-члены ЕС изучить возможность включения турецкого экстремистское движение «Серые волки» в список террористических организаций ЕС и запрета деятельности его отраслевых структур в странах ЕС. Также документ призывает ЕС и входящие в него страны уделять пристальное внимание деятельности (этой организации) и противодействовать ее возможному влиянию, которое представляет собой угрозу особенно для граждан армянского, курдского и греческого происхождения, а также для любого инакомыслящего человека», – подчеркнули в МИД РА.
Европарламент 19 мая одобрил доклад, касающийся отношений ЕС и Турции, в котором призвал страну признать Геноцид армян в Османской империи в начале XX века. За доклад высказались 480 депутатов, 64 проголосовали против и 150 воздержались. Сам парламент признал Геноцид армян в 1987 году.