24 Մայիս 2021 - 12:43 AMT
Երուսաղեմի հայկական թաղամաս է այցելել տարբեր կազմակերպություններից մոտ 200 հրեա՝ նրանք ներողություն են խնդրել վերջերս տեղի ունեցած միջադեպի համար և իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունը հայտնել տեղի հայոց պատրիարքությանը և հայ համայնքին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Նրանք հանդիպել են օրեր առաջ հրեա ծայրահեղ կրոնական երիտասարդների կողմից հարձակման ենթարկված Տիրան աբեղա Հակոբյանի և Արբակ աբեղա Սարուխանյանի հետ։
Քննարկվել է նաև նման դեպքերի դեմ պայքարելու միջոցներ մշակելու հարցը:
Ավելի վաղ Երուսաղեմում Սուրբ Հարության տաճարի ճանապարհին հրեա ծայրահեղ կրոնական երիտասարդները հարձակվել էին հայկական Սրբոց Հակոբյանց միաբանության անդամ եկեղեցականների վրա։ Հայր Արբակը ստացել էր մարմնական վնասվածք:

About 200 Israelis from different NGOs and other organizations on Sunday, May 23 visited the Armenian Quarter of Jerusalem and met with Rev. Fr. Tiran Hakobyan and Rev. Fr. Arbak Sarukhanyan, who were recently attacked by young religious Israeli extremists, Father Koryoun Hovnan Baghdasaryan said in a Facebook post.
During the meeting they apologized and expressed their solidarity with the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Armenian community of the Holy Land.
Baghdasarian, the Chancellor at Armenian Patriarchate of Jerusalem, said earlier that Sarukhanyan was injured when he was attacked in mid-May by group of young Jews when walking toward the Church of the Holy Sepulcher in Jerusalem. He was rushed to hospital and was discharged after receiving treatment.
The Patriarchate filed a formal complaint with the police, after which three of the attackers were arrested.