Ռուսասանը միշտ պատրաստ է թև ու թիկունք լինել եղբայրական հայ ժողովրդին։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «Արգումենտի ի ֆակտի» շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում։
Պատասխանելով հարցին, թե հաջողվե՞լ է արդյոք ջերմ հարաբերություններ պահպանել Հայաստանի հետ Ղարաբաղում վերջին պատերազմից հետո, չնայած իր համար պատերազմի անբարենպաստ ավարտին՝ Լավրովն ասել է, որ ռուս-հայկական հարաբերությունները փորձված են ժամանակով։
«Կասկած չունեմ, որ դրանք կշարունակեն զարգանալ փոխադարձ վստահության, ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային փոխգործակցության ոգով։
Մեր երկիրը միշտ պատրաստ է թև ու թիկունք լինել եղբայրական հայ ժողովրդին։ Այդ են վկայում ՌԴ, անձամբ նախագահ Պուտինի ջանքերը, որոնց շնորհիվ հաջովեց վերջ դնել ռազմական առճակատմանը Լեռնային Ղարաբաղում 2020-ի աշնանը, գործարկել տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման գործընթացը»,-ասել է նա։
Նա հավելել է՝ կարելի է ասել, որ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններում ամրագրված եռակողմ պայմանավորվածությունները ընդհանուր առմամբ հաջողությամբ իրագործվում են։
«Դա, մասնավորապես, վերաբերում է հակամարտության հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների վերացմանը, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը Հարավային Կովկասում։ Ռուսաստանի աջակցությունը բարձր է գնահատվում մեր հայ բարեկամների կողմից»,-ասել է նա։
Ըստ Լավրովի՝ կարևոր է հասկնալ նաև, որ ՌԴ և ՀՀ հարաբերությունները չեն սահմանափակվում ԼՂ թեմայով։
«ՌԴ և Հայաստանի միջև աննախադեպ քաղաքական երկխոսություն է հաստատվել բարձրագույն և այլ մակարդակներում։ Միայն 2021-ին մեր ղեկավարները հանդիպել են երկու անգամ, բազում հեռախոսազրույցներ են ունեցել։ Մայիսի սկզբին կայացել է իմ այցը Երևան։ Միջխորհրդարանական կապերն են իրագործվում»,-հավելել է Լավրովը։
Նա նշել է նաև, որ կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքները հաղթահարելու համար՝ Ռուսաստանը «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ է մատակարարել Հայաստանին:
«Մենք աշխատում ենք հետագա աջակցության հարցի շուրջ: Մենք հաջողությամբ զարգացնում ենք կապերն առևտրի և տնտեսության ոլորտում, ինչին նպաստում են տնտեսական համագործակցության ռուս-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահների պարբերական հանդիպումները»,- ասել է նա։

Moscow is always ready to lend a hand to the "fraternal Armenian people", Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in an interview with the Argumenty i Fakty (Arguments and Facts).
Lavrov said the agreements reached between Russia, Azerbaijan and Armenia on Nagorno-Karabakh are being successfully implemented, adding that Russia's assistance is highly appreciated by Armenia.
"We can say that the trilateral agreements of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia in their statements from November 9, 2020 and January 11, 2021, are generally being successfully implemented. This concerns, in particular, the elimination of the humanitarian and socio-economic consequences of the conflict, the unblocking of transport and economic communications in the South Caucasus. Russian assistance is highly appreciated by Armenian friends," the Russian foreign policy chief said.
According to Lavrov, the Armenian-Russian relations are not limited to Karabakh. The countries have established an "unprecedentedly active and trusting" political dialogue at the highest and other levels, he added.
Lavrov deminded that this year alone, the leaders of Russia and Armenia met twice and held a number of telephone conversations. In early May, Lavrov himself paid a visit to Yerevan. Exchanges are also taking place at the level of the parliaments of the two countries.
"Our country is always ready to lend a hand to the fraternal Armenian people," the minister stressed.